Puteți comanda produse în valoare de minim 100 lei și primiți cadou Revista Daruri Mănăstirești.
Arta Ceaiului De a face Bine- II
9 aprilie 2021/Articole sănătate

Arta Ceaiului De a Face Bine- I

Cu siguranță toți aveam acasă minim un ceai și cu siguranță știm măcar o persoană care are o gama foarte largă de ceaiuri din plante care vin la pachet cu o multitudine de beneficii terapeutice.

Mai jos am enumerat câteva avantaje generale care pot fi obținute din consumul ceaiului:

 • Relaxare;
 • Contribuie la terapia bolilor cardiace;
 • Ameliorează problemele digestive;
 • Detoxifică organismul;
 • Consolidează sistemul imunitar;
 • Furnizează antioxidanți;
 • Crește nivelul de energie și revigorarează organismul;
 • Diminuează stresul;
 • Contribuie la evitarea răcelilor;
 • Stimulează funcția organelor interne;
 • Are gust plăcut și nu conține cofeină;
 • Ameliorează episoadele de insomnie.

Arta Ceaiului de a Face Bine-I

9 Tipuri de ceai și beneficiile lor, Nevoia ta care este?
1.Ceai Alergo

Ce ingrediente conține?

Fructe de Coacăz negru (Ribes nigrum), părți aeriene de Trei-fraţi-pătaţi (Violae tricoloris herba), fructe de Porumbar (Prunus spinosa), părți aeriene de Urzică (Urtica dioica), părți aeriene de Coada-șoricelului (Achillea Millefolium), părți aeriene de Turiţă-mare (Agrimonia eupatoria).

Cum acţionează?

 • Ajută la preîntâmpinarea reacțiilor alergice;
 • Astm bronșic alergic;
 • Alergie cutanată;
 • Alergie respiratorie;
 • Alergie digestivă, boli auto-imune;
 • Diminuează episoadele alergice.

Arta Ceaiului de a Face Bine-I

2.Ceai Imuno

Ce ingrediente conține?
Fructe de Cătină (Hippophaë rhamnoides), frunze și fructe de Coacăz negru (Ribes nigrum), părți aeriene de Crețușcă (Filipendula ulmaria), Echinacea (Echinacea purpurea), Măceșe (Rosa canina), Porumbe (Prunus spinosa), Urzică (Urtica dioica).

Cum acţionează?

 • Vitalizează şi remineralizează;
 • Menţine capacitatea de autoapărare a organismului;
 • Tonic general;
 • Antibiotic natural;
 • Trateaza răcelile;
 • Combate afecțiunile gâtului, faringita, angina;
 • Fluidifica secreţiile bronşice.
3.Ceai Aroma
Ce ingrediente conține?

Muguri de Brad (Abies Alba), părți aeriene de Busuioc (Ocimum basilicum), Cimbrişor (Tymus serpyllum), Măceșe (Rosa canina), Roiniță (Melissa officinalis), inflorescențe de Soc (Sambucus nigra), Oregano (Origanum vulgare), flori de Tei (Tilia sp.).

Cum acţionează?

 • Tonic fizic și mental;
 • Întărirea metabolismului în condiții solicitante de viață;
 • adjuvant în afecţiuni imunitare;
 • Favorizeaza gândirea optimistă;
 • Amplifica tonusul psihic și mental;
 • Acţiune remineralizantă.
4.Ceai Vito
Ce ingrediente conține?

50g amestec de plante: rădăcină de Păpădie (Taraxacum officinale) – 10g, părţi aeriene de Coada-calului (Equisetum arvense) – 5g, părţi aeriene de Coada-șoricelului (Achillea milefolium) – 5g, părţi aeriene de Crețușcă (Filipendula ulmaria) – 5g, frunze de Leurdă (Allium ursinum) – 5g, frunze de Mentă (Mentha piperita) – 5g, părţi aeriene de Năpraznic (Geranium robertianum) – 5g, coajă de Salcie (Salix sp.) – 5g, părţi aeriene de Urzică (Urtica dioica) – 5g.

Cum acţionează?

5. Ceai Detoxi
Ce ingrediente conține?

Inflorescențe de Soc (Sambucus nigra), părți aeriene de Urzică (Urtica dioica), părți aeriene de Coada-calului (Equisetum arvense), părți aeriene de Coada-șoricelului (Achillea millefolium), frunze de Mesteacăn (Betula verrucosa), părți aeriene de Sânziene (Galium verum), flori de Gălbenele (Calendula officinalis), frunze de Leurdă (Allium ursinum), părți aeriene de Merișor (Vaccinium  vitis-idaea), părți aeriene și rădăcină de Păpădie (Taraxum officinale), părți aeriene de Țintaură (Centaurium erythraea)

Cum acţionează?

 • Ajuta la eliminarea apei din ţesuturi;
 • Inhiba apetitul alimentar;
 • Constipaţiile de natură nervoasă, diaforetic, diuretic;
 • Curăţa sângele de toxine.
6. Ceai Calmo
Ce ingrediente conține?

Părți aeriene de Busuioc (Ocimum basilicum) și Lavandă (Lavandula angustifolia), flori și frunze de Păducel (Crataegus monogyna), părți aeriene de Sunătoare (Hypericum perforatum), părți aeriene de Talpa-gâștei (Leonurus cardiaca), flori de Tei (Tilia sp.).

Cum acţionează?

 • Surescitare nervoasă;
 • Stres, Surmenaj, Insomnie, relaxare;
 • Optimizează adaptarea la stres;
 • Ajutor în surescitare nervoasă;
 • Contribuie la îmbunătățirea somnului prin relaxare;
 • Nu provoaca stare de somnolență;
 • Surescitare nervoasă, stres, surmenaj, insomnie;
 • Dureri de cap. 
7. Ceai Femina
Ce ingrediente conține?

Coada-șoricelului (Achillea millefolium), Crețișoară (Alchemilla vulgaris), fructe de Fenicul (Foeniculum vulgare),rădăcină de Iarbă-mare (Inula helenium), Lavandă (Lavandula angustifolia), Lucernă (Medicago sativa), Salvie (Salvia officinalis), Traista-ciobanului (Capsella bursa-pastoris), mlădițe de Zmeur ­(Rubus idaeus).

Cum acţionează?

 8. Ceai Prostal
Ce ingrediente conține?

Coada-Calului (Equisetum arvense), Coada-șoricelului (Achillea millefolium), Mentă (Mentha piperita), Pătlagină (Plantago lanceolata), părți aeriene de Pufuliță-cu-flori-mici (Epilobium angustifolium), inflorescențe de Soc (Sambucus nigra).

Cum acţionează?

9. Ceai Renalo
Ce ingrediente conține?

Părţi aeriene de Busuioc (Ocimum basilicum), părţi aeriene de Cimbrișor (Thymus serpyllum), părţi aeriene de Coada-calului (Equisetum arvense), rădăcină de Dud (Morus sp.), frunze de Mentă (Mentha piperita), frunze de Merişor (Vaccinium vitis-idaea), frunze de Mesteacăn (Betula pendula), părţi aeriene de Şovârv (Origanum vulgare), părţi aeriene de Urzică (Urtica dioica).

Cum acţionează?

Autor: Mihaela Agavriloaei – licențiat în chimie

Adaugă un comentariu

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0770 948 482

Suntem pe facebook