Puteți comanda produse în valoare de minim 100 lei și primiți cadou Revista Daruri Mănăstirești.
Arta Ceaiului De a face Bine- II
9 aprilie 2021/Articole sănătate

Arta Ceaiului De-a Face Bine-II

Dacă în prima parte am prezentat 9 ceaiuri pentru partea de imunitate, detox, revitalizare și tractul urinar acum revenim spre voi cu o varitatre de noi  9 ceaiuri axate pe partea digestivă și probleme aferete precum și partea de circulție, tensiune, glicemie și alte ce rămane să le descoperiți în acest material.

Arta Ceaiului De-a face Bine- II

9 Tipuri de ceai și beneficiile lor, Nevoia ta care este?

1. Ceai Digesto

Ce ingrediente conține?

Gălbenele (Calendula officinalis), Isop (Hyssopus officinalis), Mentă (Mentha piperita), Mușețel (Matricaria chamomilla), Sunătoare (Hypericum perforatum), Șovârv (Origanum vulgare), Turiță-mare (Agrimonia eupatoria), Țintaură (Centaurium erythraea).

Cum acţionează?

 • Balonări, flatulență;
 • Digestie lentă;
 • Colite spastice;
 • Favorizeaza digestia;
 • Elimina disconfortului gastric;
 • Regleaza funcția biliara;
 • Stări spastice ale aparatului digestiv.
2. Ceai Laxo

Ce ingrediente conține?

Părți aeriene de Cicoare (Cichorium intybus), părți aeriene de Păpădie (Taraxacum officinale), Senna (Cassia angustifolia), inflorescențe de Soc (Sambucus nigra), Șovârv (Origanum vulgare), Turiță-mare (Agrimonia eupatoria).

Cum acţionează?

 • Îmbunătăţește digestia, balonare, inapetenţa, atonie gastrica,
 • Reduce riscul de apariţie al cancerului intestinal,
 • Astringent, dezinfectant, detoxifiant, antibiotic,
3. Ceai Entero

 Ce ingrediente conține?

Frunze de Afin (Vaccinium myrtillus), părţi aeriene de Busuioc (Ocimum basilicum), frunze de Mentă (Mentha piperita), flori de Muşeţel (Matricaria chamomilla), părţi aeriene de Răchitan (Lythrum salicaria).

Cum acţionează?

 4. Ceai Helmi

 Ce ingrediente conține?

50 g amestec de plante: părţi aeriene de Cimbrişor (Thymus serpyllum) – 12.5%, rădăcină de Iarbă-mare (Inula helenium) – 12.5%, frunze de Leurdă (Allium ursinum) – 12.5%, părţi aeriene de Pelin (Artemisia absinthium) – 12.5%

Cum acţionează?

5. Ceai Endocrino

 Ce ingrediente conține?

Părţi aeriene de Năpraznic (Geranium robertianum), flori de Trifoi-roşu (Trifolium pratense), părţi aeriene de Coada-calului (Equisetum arvense), părţi aeriene de Coada-şoricelului (Achillea millefolium), părţi aeriene de Lucernă (Medicago sativa), frunze de Salvie (Salvia officinalis), seminţe de Schinduf (Trigonella foenum-graecum), mlădiţe de Zmeur (Rubus idaeus).

Cum acţionează?

 • Infertilitate (atât la femei, cât și la bărbați);
 • Afecțiuni ale aparatului reproducător al femeii (disfuncții ovariene, noduli mamari etc.);
 • Tulburări menstruale (ciclu prelungit, sângerări, excesive, absența menstruației, menstre dureroase, prelungite, însoţite de simptome neplăcute: umflarea şi durerea sânilor etc.);
 • Tulburări care însoțesc menopauza (bufeuri, transpirații; palpitaţii,osteoporoză, uscăciune vaginală) sau andropauza (disfuncţia erectică);
 • Remediu naturist pentru tratarea fibromului uterin.
 6. Ceai Hepato

 Ce ingrediente conține?

Frunze de Anghinare (Cynara scolymus), părți aeriene de Cicoare (Cichorium intybus), Coada-șoricelului (Achillea millefolium), Gălbenele (Calendula officinalis), Isop (Hyssopus officinalis), Sulfină (Melilotus officinalis), Sunătoare (Hypericum perforatum), Țintaură (Centaurium erythraea).

Cum acţionează?

 • Susţine funcţionarea normală a ficatului și a vezicii biliare;
 • Afecțiuni hepato-biliare, dischinezie biliară, colecistită;
 • Steatoză hepatică, detoxifiant al ficatului;
 •  Aparatul digestiv;
 • Boli metabolice;
 • Prevenirea infecţiilor.
 7. Ceai Glicemo

 Ce ingrediente conține?

Frunze și fructe de Afin (Vaccinium myrtillus), frunze de Dud (Morus sp.), teci de Fasole (Phaseolus vulgaris), frunze de Nuc (Juglans regia), Salvie (Salvia officinalis), Urzică (Urtica dioica).

Cum acţionează?

 8. Ceai Cardio

 Ce ingrediente conține?

Frunze și flori de Păducel (Crataegus monogyna), părți aeriene de Traista-ciobanului (Capsella bursa pastoris), fructe de Măceș (Rosa canina), părți aeriene de Sulfină (Melilotus officinalis), părți aeriene de Turiţă-mare (Agrimonia eupatoria), părți aeriene de Urzică (Urtica dioica), părți aeriene de Lavandă (Lavandula angustifolia).

Cum acţionează?

 • Hipertensiune arterială;
 • Tulburări neurovegetative;
 • Nevroze cardiace;
 • Emotivitate excesivă;
 • Menţinerea tensiunii arteriale în limite normale;
 • Relaxant şi adjuvant în obţinerea stării de bine mental;
 • Menține tensiunea arterială în limite normale;
 • Aparatul cardiovascular.
 9. Ceai Pneumo

 Ce ingrediente conține?

Muguri de Brad (Abies alba), părţi aeriene de Grindelia (Grindelia robusta), părţi aeriene de Isop (Hyssopus officinalis), frunze de Mentă (Mentha piperita), frunze de Pătlagină (Plantago lanceolata), părţi aeriene de Plămânărică (Pulmonaria officinalis), flori de Salcâm (Robinia pseudoacacia), părţi aeriene de Trei-fraţi-pătaţi (Viola tricolor).

Cum acţionează?

 • Răceală, amigdalită, sinuzită, laringită, gripă;
 • Astm bronşic, gripă, bronşită, bronsita alergica;
 • Bronsita tabagica, bronsita infecțioasa;
 • Bronşiolită (infecţia căilor respiratorii mici ce afectează sugarii şi copiii sub doi ani);
 • Traheită, emfizem, pneumonie, pleurezie, tuberculoză.

 

Autor: Mihaela Agavriloaei – licențiat în chimie

 

Adaugă un comentariu

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0770 948 482

Suntem pe facebook