Puteți comanda produse în valoare de minim 100 lei și primiți cadou Revista Daruri Mănăstirești.
Coada-șoricelului remediul aparatului genital
Coada-șoricelului remediul naturist al aparatului genital

Coada-șoricelului remediul aparatului genital sau planta care are grijă de sănătatea intimă feminină. Coada șoricelului este utilizată ca remediu natural mănăstiresc și pentru reglarea nivelului de colesterol și confortul digestiv.

Cum acționează?

Coada-șoricelului remediul aparatului genital

 • Reglează nivelul colesterolului
 • Asigură confortul digestiv
 • Sprijină sănătatea aparatului genital
 • Menține funcția vasculară normală
 • Contribuie la reglarea greutății corporale
 • Calmează iritațiile gâtului și faringelui
Pentru ce se recomandă Coada șoricelului?

Coada-șoricelului remediul aparatului genital

 • afecţiuni hepato-biliare: măreşte secreţia biliară, calmează spasmele, hepatite, dischinezii biliare, colecistite
 • diferite afecţiuni ale stomacului şi intestinelor: gastrită, anorexie, constipație, viermi intestinali
 • enterocolite şi gastrite (calmează colicile, ajută la eliminarea gazelor şi restabileşte pofta de mâncare)
 • bolilor aparatului urinar, dureri renale
 • cancerului genital
 • durerilor menstruale
 • lipsei menstruației
 • inflamații a ovarelor
 • chisturi ovariene
 • osteoporoză, oboseală
 • hemoroizi
 • stărilor de nervozitate
 • gingivită
Ce proprietăți are Coada-șoricelului?

Coada-șoricelului remediul aparatului genital

Coada-șoricelului ajută tubul digestiv

Coada-şoricelului este una din plantele medicinale cu spectru foarte larg de acţiune. Având acţiune antiseptică, tonic-aperitivă, coleretică-colagogă, antispastică, astringentă, antiinflamatoare şi cicatrizantă.

Principiile active din coada-șoricelului au efecte coleretice (favorizează evacuarea bilei) foarte intense. Ele sunt de trei ori mai puternice decât anghinarea, care era până nu demult considerată liderul în această afecțiune.

Uleiul volatil conținut în florile de Coada-șoricelului are efecte antiinflamatoare și calmante asupra vezicii biliare.

Atât planta de coada şoricelului ca atare, cât si extractele obţinute din aceasta sunt utilizate ca adjuvante în:

 • afecţiuni gastrointestinale sau biliare, hemoragii (nazale, digestive, hemoroidale, vaginale, urinare)
 • în tratarea răcelilor, bronşitelor, rinitelor alergice,
 • calmarea durerilor reumatice, a osteoporozei şi a migrenelor
 • menţinerea sănătăţii aparatului genital feminin

Deoarece are efect calmant, antiinflamator şi dezinfectant, coada şoricelului se mai utilizează sub formă de băi, spălături, comprese sau masaje. Astfel, preparatele obţinute din  această plantă se utilizează şi extern pentru menţinerea sănătăţii pielii şi reducerea riscului de sângerare (prin badijonari locale).

Coada-șoricelului remediul aparatului genital

Coada-șoricelului are acțiune asemănătoare progesteronului, fiind foarte utilă în cazul menstruațiilor abundente sau tulburărilor de menopauză.

Planta reglează fluxul menstrual, atenuează simptomele dismenoreei, diminuează hemoragiile menstruale ori sângerările de la nivelul mucoasei vaginale. Previne apariția cancerului de col uterin.

În plus, Coada-șoricelului diminuează simptomatologia din perioada de premenopauză și grăbeşte eliminarea bacteriilor vinovate de candidoză şi infecţii urinare.

Coada-șoricelului remediul aparatului genital

Coada-șoricelului este folosită în tratamentul a numeroase boli. Cele mai eficiente rezultate le are însă în cadrul afecțiunilor ginecologice. Acestea pot fi ameliorate sau vindecate cu ceaiuri, tincturi sau băi de coada-șoricelului.

Planta are proprietăți antiinflamatoare, calmante, astringente, aseptice care limitează procesul inflamator. Aceste proprietăți ajută la distrugerea microorganismelor, diminuează secrețiile și favorizează cicatrizarea. Acțiunea farmaceutică se datorează în primul rând prezenței uleiului volatil și a proazulenelor.

Coada-șoricelului are proprietăţi depurative, mineralizante şi vitaminizante. Este recunoscută ca o plantă tonic-amară, astringentă şi diaforetică, cu efecte benefice asupra digestiei, precum şi asupra aparatului digestiv şi urinar. Este folosită ca adjuvant în gastrite, colecistite, enterocolite, afecţiuni urogenitale.

Coada-șoricelului remediul aparatului genital

Se foloseşte şi ca imunostimulent în prevenirea şi tratamentul complementar al gripei, crescând rezistenţa la infecţii bacteriene şi virale. Principalele ingrediente active ale plantei sunt: uleiurile volatile, principiile amare, taninurile, flavonidele, acidul salicilic, sequiterpenele şi potasiul.

Flavonidele au efect antibiotic – este de precizat că extractele eterice au acţiune fitoncidă (antibiotică), în timp ce extractele apoase sunt inactive în acest sens. Acidul salicilic diminuează durerea, iar sequiterpenele şi potasiul reduc extinderea edemelor, având efect diuretic.

Coada-șoricelului protejează ficatul

Coada-șoricelului favorizează refacerea celulelor hepatice, îmbunătățește secrețiile biliare și protejază ficatul împotriva factorilor agresivi (alcool, medicamente, grăsimi, etc.). Substanțele tămăduitoare sunt concentrate cel mai mult în inflorescență, apoi în frunze, mai puțin în tulpină sau rădăcină.

Studiile recente au demonstrat că substanțele chimice din compoziția acestei plante au proprietatea de a crește rezistența membranei celulare. Acest lucru prevenind ca agenții patogeni să mai poată afecta organismul.

Coada-șoricelului mai are și un efect remarcabil asupra formării globulelor roşii la nivelul măduvei osoase. Ea limitează sau elimină procesul inflamator, distruge microorganismele, moderează secrețiile și ușurează cicatrizarea. Pentru acţiunea sa antihemoragică este utilă în special în hemoragiile uterine şi afecţiunile hemoroidale.

Coada-şoricelului – Compoziţie

Florile conţin 0,2-0,5% ulei esenţial, iar frunzele, 0,02- 0,07%. Uleiul conţine sesquiterpene, mai ales azulenă, şi lactonă achilleinică, cu efect antiinflamator.

Coada-șoricelului remediul aparatului genital

Mai conține și tanini, flavonoidele antiinflamatorii, alcaloizii. Principiile active sunt achileina, azulen, chamazulena, cineol, borneol, thion- camfen, limonen, pinen, cariofilen. De asmenea conține acizi organici, acid achileic, formic, acid acetic, valerianoic, probionic, alcooli metilic, colina, fitosteroli.

Coada-şoricelului – Acţiune

Planta are proprietăţi astringente, stomahice, antispasmotice, antiseptice, antiinflamatorii, decongestive, hemostatice, cicatrizante, calmante, vermifuga (favorizează eliminarea viermilor intestinali).

Are rol de reglator hormonal datorită prezenţei fitosterolilor. Principiile active ajută la refecerea celulelor hepatice, favorizează evacuarea vezicii biliare și au acţiune coleretică și colagogă. Împiedică formarea pietrelor la vezică (efecte comparabile cu anghinarea), are acțiune antiinflamatorie la nivelul vezicii, combate colecistiele acute şi cronice.

Coada-șoricelului remediul aparatului genital

Creşte rezistenţa organismului la infecţii, flavonoidele au acţiune antispastică, combat spasmele intestinale, reduc inflamaţia şi ajută la refacerea mucoasei tubului digestiv. Datorită fitosterolilor continuţi, hormoni naturali (apigeina şi luteolina) reglează activitatea gonadelor, stimulează activitatea hormonilor care controlează ciclul menstrual, acţiune diuretică, depurativă, dezintoxicant pentru ficat, bilă, rinichi.

Coada-şoricelului – Indicaţii terapeutice

Coada-şoricelului este întrebuinţatã datoritã efectelor ei benefice în afecţiunile digestive, enterite, enterocolite, în colicile abdominale, în bolile diareice, în tratamentul hemoroizilor. În amestec cu alte plante cu acţiune similarã, este folositã pentru stimularea digestiei în caz de hipo sau anaciditate gastricã.

Planta mai este recomandatã în tratamentul afecţiunilor din sfera genitalã la femei, în inflamaţiile cronice ale anexelor precum şi pentru calmarea durerilor menstruale, datorate spasmelor musculaturii uterine. Preparatele din coada-şoricelului sunt deosebit de valoroase în vindecarea plãgilor, inclusiv a arsurilor.

Care din produsele noastre conțin Coada-Șoricelului?

Din luna iunie și până în septembrie măicuțele de la Mănăstirile Nera Plant, Dragomirna și Paltin Petru-Vodă culeg manual codița-șoricelulu din zone nepoluate pentru a obține cele mai bune produse destinate menținerii sănătății noastre.

Cosmetice naturale cu Coada-Șoricelului de la Mănăstirea Nera Plant

Maicile au folosit uleiul extras din coada-șoricelului atât pentru a crea gama de creme cosmetice cât și pentru a prepara săpunul lichid cu codița-șoricelului și lemnul-Domnului. Astfel avem:

Cremele pentru față și corp de la Mănăstirea Nera Plant

 

Săpun lichid cu extract de coada șoricelului și lemnul Domnului

Maicile folosesc codița-șoricelului pentru a crea cremele și săpunul lichid deoarece aceasta are efect antimicotic, antibacterian și antiinflamator.

Cosmetice naturale cu Coada-Șoricelului de la Mănăstirea Paltin Petru-Vodă

Crema pentru piele sensibilă ajută refacerea pielii afectate de iritații, urticarii, eczeme, dermatoze. Datorită codiței-șoricelului are proprietăţi antiinflamatoare, dezinfectante, antiseptice, antibacteriene. Este cicatrizantă, epitelizantă, analgezică, calmează şi vindecă rănile. Ajută în caz de flebite, varice, hemoroizi, fistule anale şi protejează contra radiaţiilor

Coada-șoricelului remediul aparatului genital

Crema pentru reumatism de la Mănăstirea Paltin Petru-Vodă este indicată pentru reumatism, artroze, nevralgii, tulburări de circulație periferică.

Crema pentru hemoroizi de la Mănăstirea Paltin Petru-Vodă este indicată îngrijirea și hidratarea pielii afectate de tulburări hemoroidale și varicoase.

Coada-șoricelului remediul aparatului genital

Tinctura de Coada=Șoricelului de la Mănăstirea Dragomirna
Tinctura de coada șoricelului
Tinctura de coada șoricelului

Este un remediu natural mănăstiresc preparat cu migală pentru reglarea nivelului de colesterol, confort digestiv și menținerea sănătății aparatului genital feminin.

Remedii naturiste mănăstirești cu Coada-Șoricelului de la Mănăstirea Paltin Petru-Vodă

Coada-șoricelului remediul aparatului genital

Tinctura Menocel contribuie la funcționarea normală a aparatului genital. Este recomandată pentru fibrom uterin, tulburări menstruale, hemoragii, chist ovarian, menopauză.

tinctură meripin

Tinctura Meripin este recomandată pentru funcționarea normală a căilor urinare și a rinichilor. Contribuie la comabaterea afecțiunilor inflamatorii ale rinichilor și vezicii urinare (cistite, pielonefrite, infecții urinare) și a retenției hidro-saline.

Remedii naturiste mănăstirești cu Coada-Șoricelului de la Mănăstirea Nera Plant
bitter bio nera plant cu plante românești 500ml

Cel mai revoluționar și complex produs naturist din ultimele decenii recomandat pentru o paletă largă de afecțiuni și probleme interne și externe este obținut cu migală și dedicare și de maicile de la Mănăstirea Nera Plant.

Acest produs este Bitterul Nera Plant – obținut prin macerarea manuală în alcool etilic de 40 de grade a peste 20 de plante care cresc sau sunt cultivate pe teritoriul românesc. Acesta vitalizează şi remineralizează, întăreşte imunitatea, întârzie apariţia osteoporozei.

Acest produs se recomandă intern pentru:

 • dezechilibru al funcțiilor organismului (respiratorie, circulatorie, digestivă, renală)
 • dezechilibru psiho-emoțional
 • imunitate scăzută
 • densitate osoasă scăzută

În uz extern se utilizează pentru răni, boli de piele, sinuzite, dureri provocate de înfundarea trompelor auditive în gripe sau răceli.

Coada-șoricelului remediul alergiilor

În funcție de nevoile fiecăruia, maicile de la Mănăstirea Nera Plant au obținut din amestecul corect al plantelor mai multe game variate de produse. Acestea sunt destinate îngrijirii, prevenției și tratări diferitelor afecțiuni cu care ne putem confrunta.

Una din aceste game de produse este Gama Alergo-Complex de la Mănăstirea Nera Plant: Capsulele Alergo-ComplexCeaiul Alergo-Complex și Tinctura Alergo-Complex.

Această gamă acționează ca un tonic imunitar și preîntâmpină reacțiile alergice, fiind recomandate pentru combaterea infecțiilor virale, alergiilor, astmului bronșic alergic, eczemelor și urticariei.

Coada-șoricelului remediul aparatului genital și aliatul curelor de detoxifiere

Gama de produse Detoxi-Complex de la Mănăstirea Nera Plant cuprinde: Tinctura Detoxi-ComplexCapsulele Detoxi-Complex și Ceaiul Detoxi-Complex. Este un complex natural cu concentrație mare de principii active care oferă suport pentru eliminarea substanţelor toxice din organism.

Produsele susţin drenarea normală a lichidelor corporale şi buna funcţionare a aparatului urinar. Aceste produse se recomandă pentru afecțiuni ale aparatului digestiv, ale ficatului și bilei; afecţiuni circulatorii (varice, hemoroizi); obezitate și cure de slăbit, infecţii urinare și helmintiaze.

Coada-șoricelului remediul aparatului genital

Gama de produse Endocrino-Complex de la Mănăstirea Nera Plant: Capsulele Endocrino-ComplexCeaiul Endocrino-Complex și Tinctura Endocrino-Complex. Acestea contribuie la diminuarea simptomelor asociate menstruație/ menopauzei și la reglarea hormonilor feminini.

Aceste produse acţionează prin:

 • reglarea hormonilor feminini
 • normalizarea activității secretorie a glandelor sexuale (atât la femei, cât şi la bărbaţi)
 • diminuarea simptomelor asociate sindromului premenstrual
 • reglarea disfuncțiilor menopauzale

Sunt recomandate pentru:

 • infertilitate (atât la femei, cât și la bărbați)
 • afecțiuni ale aparatului reproducător la femei (disfuncții ovariene, noduli mamari etc.)
 • tulburări menstruale (ciclu prelungit, sângerări excesive, absența menstruației, menstre dureroase, prelungite, însoţite de simptome neplăcute: umflarea şi durerea sânilor etc.)
 • tulburări care însoțesc menopauza (bufeuri, transpirații, palpitaţii,osteoporoză, uscăciune vaginală) sau andropauza (disfuncţia erectică)
Coada-șoricelului remediul aparatului genital

Gama de produse Femina-Complex de la Mănăstirea Nera Plant: Capsulele Femina-ComplexCeaiul Femina-Complex și Tinctura Femina-Complex. Acestea susțin sănătatea intimă feminină prin menținerea și restabilirea normalității intervalului intermenstrual și a fluxului menstrual. Susțin confortul fizic și psihic la menopauză, fiind un bun suport pentru sănătatea uterului (contribuie la tratarea și prevenirea chisturilor, fibroamelor uterine).

Coada-șoricelului remediul naturist al ficatului

Gama de produse Hepato-Complex de la Mănăstirea Nera Plant cuprinde: Ceaiul Hepato-ComplexTinctura Hepato-Complex, Capsulele Hepato-Complex. Aceste produse susțin detoxifierea ficatului, fiind recomandate pentru afecțiuni hepato-biliare: dischinezie biliară, colecistită, steatoză hepatică.

Coada-șoricelului remediul aparatului genital

Gama de produse Prostal-Complex de la Mănăstirea Nera Plant: Capsulele Prostal-ComplexCeaiul Prostal-Complex și Tinctura Prostal-Complex.

Această gamă contribuie la buna funcționare a prostatei și vezicii urinare, fiind indicate pentru afecțiuni ale prostatei și inflamații ale căilor urinare. Menta are efect antiseptic și calmant prin substanţele active importante precum mentolul, un valoros ulei eteric, compuşii antibiotici şi substanţele minerale.

Coada-șoricelului remediul naturist al celulelor

Vitalizează celulele organismului cu gama Vito-Complex de la Mănăstirea Nera Plant: Capsulele Vito-ComplexCeaiul Vito-Complex și Tinctura Vito-Complex.

Această gamă facilitează eliminarea toxinelor, înviorează funcțiile organelor vitale, limitează și elimină procesul inflamator. De asemenea, ameliorează tulburările de metabolism, accelerează regenerarea celulară a țesuturilor și organelor afectate de vârstă, boli sau diferite afecțiuni. Produsele stimulează sistemul imunitar.

 

Adaugă un comentariu

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0770 948 482

Suntem pe facebook