Bio-Capsule Glicemo-Complex, 90 capsule

Susține metabolismul glucidic

Cum acţionează?
Contribuie la menţinerea unui nivel normal de glucide în sânge.

Pentru ce se recomandă?
Diabet zaharat

Doar 1 rămase în stoc

Ce ingrediente conține?

Bio-Capsule Glicemo-Complex

pulbere din 6 plante: frunze și fructe de Afin (Vaccinium myrtillus), frunze de Dud (Morus sp.). Teci de Fasole (Phaseolus vulgaris), frunze de Nuc (Juglans regia), părți aeriene de Salvie (Salvia officinalis). Părți aeriene de Urzică (Urtica dioica) – în părți egale (câte 40 mg/plantă); capsulă vegetală – 100 mg.

Remediu naturist mănăstiresc pentru

Bio-Capsule Glicemo-Complex

• protejeaza vasele de sânge,
  • are efect antioxidant, hipoglicemiant, astringent, sudorific, depurativ, antibacterian,
  • adjuvant în tratamentul diabetului zaharat,
  • trateaza ulcerul gastric și duodenal,
  • hipoglicemiant, depurativ stomahic, antidiareic, antiseptic intestinal, bactericid, antifungic,
  • dezinfectant gastro-intestinal.
Proprietăți ingrediente

Bio-Capsule Glicemo-Complex

Fructele și frunzele de Afin au efecte multiple: vitaminizante, energizante, antioxidante, hipoglicemiante, capilaro- și vasoprotectoare. Cresc acuitatea vizuală,  antiinflamatoare și reglatoare a proceselor imunitare. Proprietatea de a scădea zahărul din sânge se datorează mirtilinei, numită şi insulină vegetală. Pentru a le spori eficacitatea terapeutică în diabetul zaharat, frunzele de afin se pot asocia cu păstăi de fasole şi frunze de dud.

Afinele

au proprietăți astringente, vitaminizante, energizante, antioxidante, hipoglicemiante, protectoare a vaselor de sânge și capilare, antiedematoase, antiinflamatoare, antiseptice, diuretice, antibacteriene, dezinfectante, antidiareice, imunostimulatoare și de îmbunătățire a acuității vizuale. Aceste proprietăți benefice ale frunzelor și fructelor de afin se datorează conținutului de antocianozide (mirtilina A și B), procianidoli, flavone, tanin catehetic, zaharuri, acizi organici (citric, malic, oxalic), vitamina A, vitamina B1, vitamina B2, vitamina C, vitamina E, vitamina F, vitamina PP (B5), săruri minerale de cupru, seleniu, zinc, fier, mangan, magneziu, fosfor, potasiu, sodiu.

Urzica

Studii clinice actuale au demonstrat efectul hipoglicemiant al Urzicii, recomandându-se ca adjuvant în tratamentul diabetului zaharat de tip II. În plus, ea stimulează diureza, protejează inima și vasele de sânge și are efect antioxidant.

Frunzele de Dud

au efect hipoglicemiant, astringent, sudorific, depurativ și antibacterian. Sunt întrebuințate ca adjuvant în tratamentul diabetului zaharat și al diareei, dar și în răceli și în tratarea ulcerului gastric și duodenal.

Datorită conţinutului biochimic foarte diversificat, există multiple proprietăţi terapeutice ale frunzelor de Nuc: sunt hipoglicemiante (utilizate în tratamentul diabetului zaharat), depurative; stomahice, antidiareice, antiseptice intestinal, bac-tericide, antifungice. Dezinfectante gastro-intestinale, astringente, vermifuge. Antiscorbutice, tonic-amare și antiinflamatoare.

Salvie

Infuzia din frunze de Salvie poate înlocui aportul zilnic de lichide pentru bolnavul diabetic. Salvia sporește foarte mult receptivitatea organismului la insulină (cu până la 2-3 ori). O eficiență crescută o are infuzia obținută dintr-un amestec de frunze de dud şi de salvie.

De la fasole, în scop terapeutic, se folosesc tecile bine uscate și mărunțite. Tecile sunt cojile în care se dezvoltă boabele și conțin aminoacizi, substanțe minerale, vitamina C, tirozidină și triptofan. Tecile de fasole se recomandă în diabet și pancreatită cronică.

Utilizare Bio-Capsule Glicemo-Complex

Intern

Adulti: 1 capsulă de 3 ori pe zi, cu 200 ml de apă, cu o jumătate de oră înainte sau la jumătate de oră după masă, în cure de minimum 3-4 săptămâni.

Copii peste 3 ani: 1 capsulă pe zi, precum e menționat mai sus.

Contraindicat persoanelor cu alergie sau hipersensibilitate la oricare dintre componentele produsului.

Flacon sticlă violet cu capsule vegetale.Capsulele vegetale sunt obținute din celuloză, principala substanță din pereții celulari ai plantelor. Celuloza vegetală are un rol cunoscut în protecția enterică, fiind ușor de digerat. Capsulele se pot administra și copiilor. Capsulele sunt naturale, nu conțin conservanți sau alergeni și prezintă o rezistență ridicată în cazul expunerii la temperatură și umiditate.

Fii primul care adaugi o recenzie la „Bio-Capsule Glicemo-Complex, 90 capsule”

S-ar putea să-ți placă și…