Bio-Capsule Prostal-Complex, 90 capsule

Decongestiv al prostatei.

Cum acţionează?
Susține buna funcționare a prostatei și vezicii urinare.

Pentru ce se recomandă?
Afecțiuni ale prostatei
Inflamaţii ale căilor urinare

Doar 1 rămase în stoc

Ce ingrediente conține?

Bio-Capsule Prostal-Complex

pulbere din 6 plante: părți aeriene de Pufuliță (Epilobium angustifolium) – 35 mg; părți aeriene de Coada-calului (Equisetum arvense), părți aeriene de Coada-șoricelului (Achillea millefolium), părți aeriene de Mentă (Mentha piperita), frunze de Pătlagină (Plantago lanceolata), flori de Soc (Sambucus nigra) – în părţi egale (câte 33 mg/plantă); capsulă vegetală – 100 mg.

Remediu naturist mănăstiresc
Proprietăți ingrediente
Pătlagina

este un remediu foarte bun pentru tratamentul afecțiunilor căilor respiratorii superioare datorită acțiunii expectorante și protectoare asupra mucoaselor. Se folosește ca adjuvant în bronșite cronice, faringite, laringite, tuse, afecțiuni pulmonare și chiar și în tuberculoza pulmonară. Pătlagina are acţiune emolientă, cicatrizantă şi antiseptică, fiindu-i recunoscută acţiunea antibacteriană şi astringentă datorată taninurilor, a preparatelor obţinute la rece sau liofilizate. În frunzele de pătlagină se găsește un iridoid numit acubină care, alături de flavonoizi, tonifică vasele de sânge și are efect antiinflamator.

Bio-Capsule Prostal-Complex

În frunzele de Pătlagină se găsește un irodoid numit acubină care, alături de flavonoizi, tonifică vasele de sânge și au efect antiinflamator. Cercetătorii spanioli care investigau irodoizii plantei în anul 2000 au descoperit că acubina din pătlagină are proprietăți antiinflamatorii și antibacteriene. Deși este recunoscută pentru efectul expectorant și antitusiv în cadrul bolilor aparatului respirator, pătlagina se utilizează și în tratamentele interne din nefrite, litiază renală, enurezis, eliminarea urinei și acidului uric.

Coada-calului

se utilizează ca adjuvant în multe afecţiuni pentru acţiunile sale: diuretice, hemostatice, antibacteriene mineralizante și antianemice.

Cele cincisprezece tipuri de flavonoizi conținuți de către coada-calului asigură acestei plante unul din cele mai puternice efecte diuretice din toată lumea vegetală. Or, acest efect de stimulare a formării și a evacuării urinei este un garant al sănătății aparatului reno-urinar, mai ales în anotimpul cald, când pierderea masivă de apă prin transpirație poate afecta puternic rinichii și vezica urinară.

Coada-șoricelului

având proprietăţi depurative, mineralizante şi vitaminizante, este o plantă tonic-amară, astringentă şi diaforetică, cu efecte benefice asupra digestiei, precum şi asupra aparatului digestiv şi urinar. Este folosită ca adjuvant în gastrite, colecistite, enterocolite, afecţiuni uro-genitale.

Menta

ca plantă aromatică, acţionează în două moduri diferite între ele, în funcţie de concentraţia preparatului folosit. În doză slabă, extractul de mentă este analgezic, calmant şi antispastic. În doză concentrată, menta este un tonic al sistemului nervos şi un stimulent digestiv. Substanţele active importante precum mentolul, un valoros ulei eteric, compuşii antibiotici şi substanţele minerale au o puternică acţiune antiseptică şi calmantă. Principiul activ din mentă (mentolul), care are proprietăţi antiseptice, se elimină şi prin urină. De aici rezultă eficacitatea terapeutică a preparatelor obţinute din mentă în bolile aparatului urogenital (cistite, pielite).

Pufuliţa-cu-flori-mici

este o plantă cu acțiune antiinflamatorie, antitumorală (acţionează în special asupra vezicii urinare şi prostatei). Decongestivă, dezinfectantă, diuretică, depurativă. Regenerant tisulară mai ales la nivelul prostatei şi rinichilor. Contribuie la menţinerea sănătăţii prostatei și la funcţionarea normală a sistemului urinar, prin ameliorarea diurezei. Se utilizează ca adjuvant în: prostatite, hipertrofie benignă de prostată, adenom de prostată, boli renale şi ale căilor urinare, tulburări de micţiune.

Socul (Sambucus nigra)

este apreciat ca remediu natural datorită proprietăţilor terapeutice ale tuturor părţilor componente ale acestui arbust. Frunzele (acţiune laxativă), florile (diuretice, sudorifice). Fructele (vitaminizante, antinevralgice), scoarţa (foarte bogata in substante diuretice).

Scoarţa de soc

are proprietăţi drastic diuretice, purgative, laxative, antireumatice şi antigutoase. Cu efecte directe în hidropizie (boala de apă), reumatism, gută, boli ale căilor urinare. Colică renală, nefrite cu edeme la picioare, retenţie urinară. Litiază renală, epilepsie, constipaţie şi viermi intestinali.

Utilizare Bio-Capsule Prostal-Complex

Intern

Adulti: 1 capsulă de 3 ori pe zi, cu 200 ml de apă, cu o jumătate de oră înainte sau la jumătate de oră după masă, în cure de minimum 3-4 săptămâni.

Adolescenți: 1 capsulă pe zi, precum e menționat mai sus.

Contraindicat persoanelor cu alergie sau hipersensibilitate la oricare dintre componentele produsului.

Flacon sticlă violet cu capsule vegetale.

Capsulele vegetale sunt obținute din celuloză, principala substanță din pereții celulari ai plantelor. Celuloza vegetală are un rol cunoscut în protecția enterică, fiind ușor de digerat. Capsulele se pot administra și copiilor. Capsulele sunt naturale, nu conțin conservanți sau alergeni și prezintă o rezistență ridicată în cazul expunerii la temperatură și umiditate.

Fii primul care adaugi o recenzie la „Bio-Capsule Prostal-Complex, 90 capsule”

S-ar putea să-ți placă și…