Condiment bio roiniță. tarhon și mărar. 33g

Răcoritor și dulce piperat, potrivit și regimurilor fără sare.

Stoc epuizat

Conținutul produsului

Condiment bio roiniță. tarhon și mărar.

Roinița din Condiment bio roiniță. tarhon și mărar este apreciată ca mirodenie datorită gustului său proaspăt, ca al lămâii, mirtului lămâios și lemongrass-ului.

Totodată, Roinița e un excelent calmant nervos, recomandată contra durerilor de cap care apar pe fond de stres și de suprasolicitare.

Tarhonul din Condimentul bio cu tarhon  combină gustul dulce  cu cel dulce piperat. Bogat în vitaminele A și C, în săruri minerale și iod, tarhonul este de mare ajutor persoanelor care trebuie să evite sarea, piperul și oțetul, el reușind să înlocuiască aceste condimente. Proprietățile tarhonului sunt incontaestanile: antiinflamator, antibacterian, decongestiv, antiviral, antiparazitar, expectorant, diuretic, stomahic (stimulează apetitul, favorizează digestia), antiseptic și anestezic în stomatologie, calmant rapid al durerilor gingivale şi dentare, imunostimulator.

Cu un gust dulce și aromatic, Mărarul din Condiment bio cu mărar este adesea asociat cu murăturile, ciupercile, iaurtul, și fasolea. Frunzele și semințele acestei mirodenii au ulei volatil cu un conțin de până la 60% de carvona (un antioxidant puternic care se mai găsește și în frunzele de dafin și în semințele de chimen), substanțe minerale (potasiu, calciu, magneziu, sulf, fier etc.) și vitamine (A, B și C). Mărarul stimulează digestia și reglează metabolismul; consumul acestei plante aromatice are ca efect benefic combaterea balonărilor.

Efectele mărarului dintr-un condiment bio sunt mai puțin cunoscute. Mărarul are efect carminativ, stomahic, antispastic, diuretic. Antiinflamator, antibacterian, antispasmodic, galactogen, sedativ. Diuretic, antiseptic intestinal, tonic fizic și psihic, calmant (sughițuri și dureri dentare).

Utilizare

Condimentul Nera Plant cu roiniță, tarhon și mărar se folosește pentru aromatizarea salatelor vegane, a ciorbelor și supelor de legume. În prepararea mâncărurilor cu cartofi, a brânzeturilor din soia, a omletelor, a droburilor din soia, linte sau năut. În preparatele principale pe bază de pește, pui, cartofi, mazăre.

Vizitați site-ul nostru la rubrica articole, trai sănătos – idei culinare, și veți afla rețete ideale pentru întreaga familie.

Condiment bio roiniță. tarhon și mărar. Recomandat persoanelor care nu consumă sare.

A se păstra la temperaturi constante, bine închis și ferit de umiditate.

Borcan sticlă cu capac cu sârmă.

Fii primul care adaugi o recenzie la „Condiment bio roiniță. tarhon și mărar. 33g”

S-ar putea să-ți placă și…