BIO GEM DE AFINE, 230 grame

Hrănitor și aromat. Surprinde-i pe cei dragi cu un desert delicios și sănătos!

Stoc epuizat

Conținutul produsului Bio gem de afine

BIO GEM DE AFINE

Fructe de Afin – 50%, zahăr invertit – 47,3%, suc de Lămâie – 2,7%.

Proprietăți ingrediente Bio gem de afine

Fructele de Afin

din Bio gem de afine au efecte multiple: regenerează vasele sanguine, neutralizează infecţiile din intestin, protejează împotriva radioactivităţii și reglează procesele imunitare. În plus, afinele normalizează tranzitul intestinal, fac să înceteze fermentaţiile intestinale, ajută la eliminarea gazelor şi ameliorează inflamaţiile hemoroidale. Consumul de afine crește acuitatea vizuală şi adaptabilitatea la întuneric. Antocianozidele de afin sunt ingredientul principal al multor medicamente fără rețetă pentru afecțiuni ale ochilor. Extractul de afin ajută la calmarea ochilor obosiți – o problemă pentru cei care lucrează timp îndelungat la computer, citesc mult, conduc pe distanțe lungi noaptea sau au dificultăți în adaptarea la lumină sau întuneric.

Bio gem de afine

Teoria moderna asupra vederii spune că acuitatea vizuală și capacitatea ochilor de adaptare la lumină difuză (scăzută ca intensitate) sunt direct legate de cantitatea de rodopsină (purpur retinian) din retină. Rezerva de rodopsină scade atunci când ne încordăm ochii sau când ochii noștri sunt nevoiți să se adapteze la lumină. De asemenea, rezerva de rodopsină descrește constant pe măsură ce înaintăm în vârstă, ceea ce duce la slăbirea vederii. Ingredientul activ din afine – antocianozida – stimulează producerea de rodopsină în ochi. Experimentele au arătat că, în doar 10 zile, antocianozida îmbunătățeste acuitatea vizuală și vederea nocturnă slabă la toți pacienții miopi studiați. Și asta pentru că extractul de afine poate opri apariția miopiei și chiar să reducă miopia mai gravă.

Sucul de Lămâie

din bio gem de afine are un efect tonic deosebit, fiind foarte bogat în substanțe nutritive și vindecătoare. Acesta îmbunătăţește imunitatea, întărește  vasele de sânge, ajută la vindecarea pielii, blocând dezvoltărea anumitor celule care pot declanşa apariţia cancerului. Sucul de lămâie purifică intestinele, previne şi tratează constipaţia. Cu proprietăți antivirale, antibacteriene și imunostimulatoare, sucul de lămâie e și un bun detoxifiant pentru ficat. Pe lângă cantitatea mare de vitamina C, lămâia mai conţine și  vitaminele A, E și K, magneziu, calciu, fier, cupru, potasiu, bioflavonoide, pectine – toate acestea luptă împotriva infecțiilor. În plus, lămâia îndepărtează oboseala, agitația, nervozitatea și tensiunea.

Zahărul invertit

din Bio gem de afine conservă produsul, fiind o alternativă mai sănătoasă pentru organism. Conține melasă – bogată în minerale și vitamine (fier, calciu, magneziu, seleniu, vitamina B6). Aceasta asigură un suport sănătos pentru corpul uman.
Pentru a fi asimilată de organism, zaharoza conținută de zahăr obișuint necesită să fie transformată în glucoză şi fructoză prin intermediul invertazei. Aceasta este o enzimă ce acţionează la nivelul intestinului subţire. Acest proces implică atât un consum mare de calciu (ceea ce poate duce în timp la decalcifieri, osteoporoză, tetanie, tulburări intestinale), cât şi riscul epuizării resurselor de invertază (cauză a intoleranţei alimentare şi asteniei).
Avantajul zahărului invertit este că, la nivelul lui, nu se mai regăseşte zaharoza, care creează mari probleme de asimilare, ci este direct scindat în cele două componente: glucoza şi fructoza, nemaifiind necesară solicitarea organismului, pe care o implică invertirea.

Utilizare

Bio gem de afine

Surprinde-i pe cei dragi cu un desert delicios și sănătos!

Gemul Nera Plant de afine– „o linguriță de sănătate dulce” – dă savoare și vitamine deserturilor preparate în casă: budinci cu griș, orez, mei, hrișcă sau paste, plăcinte, clătite, prăjituri cu brânză proaspătă, rulade și tarte. Gemul de afine este ideal și pentru micul dejun, pe pâine.

Produs natural fără aditivi, conservanți sau coloranți.

Borcan sticlă.

Fii primul care adaugi o recenzie la „BIO GEM DE AFINE, 230 grame”

S-ar putea să-ți placă și…