Bio-Tinctura de propolis – 500 ml

Bio-Tinctura de propolis

Bio-Tinctura de propolis – 500 ml

Bio-Tinctura de Propolis este un remediu natural mănăstiresc care susține imunitatea și are acțiune antibacteriană, antibiotică, cicatrizantă și de detoxifiere a organismului.

Bio-Tinctura de Propolis este un remediu natural mănăstiresc care susține imunitatea și are acțiune antibacteriană, antibiotică, cicatrizantă.

Produs natural obţinut prin macerarea propolisului în soluţie hidroalcoolică.

Cum acţionează?
  • Crește capacitatea de apărare a organismului;
  • Remineralizează;
  • Oferă protecție în radioterapie și chimioterapie;
  • Detoxifică organismul;
  • Ajută la protejarea organismului împotriva stresului oxidativ;
  • Are efect antialergic, antiviral, antibacterian, antitumoral;
  • Cicatrizează;
  • Contribuie la scăderea glicemiei, a grăsimilor și a colesterolului;
Pentru ce se recomandă?

Intern:

Extern:

• Plăgi post-operatorii
  • Ulcer varicos
  • Hemoroizi; Arsuri, degerături, furuncule
  • Afecţiuni ale cavităţii bucale
Ce ingrediente conține Bio-Tinctura de Propolis?

propolis – 30%, alcool etilic 70%v/v.

Valenţele terapeutice ale propolisului sunt cunoscute din cele mai vechi timpuri (de exemplu, în Egiptul antic, de sacerdoţii care stăpâneau medicină, chimia şi artă mumificării).

În medicină populară este folosit de multă vreme  adjuvant în diferite afecţiuni. În ultimul timp şi institutele ştiinţifice s-au ocupat cu determinarea compoziţiei chimice a propolisului şi a efectelor sale terapeutice.

Propolisul este un produs apicol primar cu compoziţie complexă, provenind din culegerea de pe mugurii arborilor şi prelucrarea de către albine a unor substanţe răşinoase, aromate, plastifiante, la care se adaugă secreţii glandulare, ceară etc.

Propolisul reprezintă o substanţă bioactivă deosebit de valoroasă, cu rol biostimulator şi bioregulator, acţionând în special la nivelul nucleilor hipotalamici.

Activitatea antimicrobiană a propolisului s-a analizat pe culturi de diferite microorganisme (streptococi, stafilococi, SalmonellaProteus, bacili, Saccharomyces cereusMycobacterium phleiMycobacterium tuberculosisCandida albicans etc.). S-a testat sensibilitatea a 80 de microorganisme. Dacă este supus liofilizării, propolisul păstrează antibioticul. Propolisul are puternice efecte bactericide şi bacteriostatice.

Şi efectul antiviral a fost demonstrat în lucrări ştiinţifice de specialitate. Datorită flavonoizilor şi, probabil, a fitoecdisonelor, propolisul are şi acţiune antioxidantă. De asemenea, efectele sale anestezice sunt excepţionale: de 3,5 ori mai mari decât ale cocainei şi de 5,2 ori mai mari decât ale novocainei.

Prin însuşirile sale antibacteriene, antibiotice şi cicatrizante, precum şi prin acţiunea imunologică şi antiseptică, propolisul se foloseşte  adjuvant în diferite afecţiuni.

Propolisul nu are efecte secundare decât în cazul persoanelor alergice. Folosirea îndelungată a extractului de propolis nu duce la disbacterioză, ceea ce are o mare importanţă practică.

Mod de utilizare:

Intern:

Adulți: câte 1 linguriță încorporate în miere de albine sau diluată în 50 ml de apă sau lapte călduț, de 3-4 ori pe zi.

Copii între 1 și 3 ani: un sfert de linguriță, precum mai sus, de 2 ori pe zi.

Copii peste 3 ani: o jumătate de linguriță, precum mai sus, de 2 ori pe zi.

Extern: comprese, aplicații topice; soluție diluată în apă fiartă și răcită în proporție de 1:5 pentru spălături și gargarisme.

Contraindicat persoanelor cărora le este interzis/limitat consumul de alcool sau care prezintă alergie/hipersensibilitate la produse apicole (propolis).

Mod de prezentare:

Sticlă violet.

Cercetările din domeniul biofotonicii, prin măsurarea radiațiilor celulare, au demonstrat că sticlă violet este cel mai indicat tip de ambalaj. Această oferă protecția optimă împotriva luminii din domeniul vizibil.  Sticlă are rolul de a încetini procesul de alterare a produsului  urmare a radiației luminoase.

O calitate unică a acestei sticle, care o recomandă înainte de plastic și sticlă colorată, este permisivitatea pe care o prezintă pentru trecerea luminii din spectrul ultraviolet și infraroșu. Acest lucru contribuie la menținerea vitalității structurilor moleculare din substanțele conținute.

Greutate produs: 500 ml

bronsita, cai urinare, Diabet, Întărirea sistemului imunitar, pneumonie, tinctura de propolis, tumori

Fii primul care adaugi o recenzie la „Bio-Tinctura de propolis – 500 ml”