fbpx

CONDIMENT BIO CU ROINIȚĂ, TARHON, MĂRAR, 75 Grame

Răcoritor și dulce piperat, potrivit și regimurilor fără sare.

Condimentul Nera Plant cu roiniță, tarhon și mărar se folosește pentru aromatizarea salatelor vegane, a ciorbelor și supelor de legume, în prepararea mâncărurilor cu cartofi, a brânzeturilor din soia, a omletelor, a droburilor din soia, linte sau năut, în preparatele principale pe bază de pește, pui, cartofi, mazăre.

SKU: CONDIMENT BIO CU ROINIȚĂ, TARHON, MĂRAR, 75 Grame Stoc limitat Categorie: Etichete: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Conținutul produsului

Roinița este apreciată ca mirodenie datorită gustului său proaspăt, asemănător cu cel al lămâii, mirtului lămâios și lemongrass-ului.

Tarhonul combină gustul dulce pătrunzător cu cel dulce piperat. Bogat în vitaminele A și C, în săruri minerale și iod, tarhonul este de mare ajutor persoanelor care trebuie să evite sarea, piperul și oțetul, el reușind să înlocuiască aceste condimente.

Cu un gust dulce și aromatic, Mărarul este adesea asociat cu murăturile, ciupercile, iaurtul, și fasolea. Frunzele și semințele acestei mirodenii au ulei volatil cu un conțin de până la 60% de carvona (un antioxidant puternic care se mai găsește și în frunzele de dafin și în semințele de chimen), substanțe minerale (potasiu, calciu, magneziu, sulf, fier etc.) și vitamine (A, B și C). Mărarul stimulează digestia și reglează metabolismul; consumul acestei plante aromatice are ca efect benefic combaterea balonărilor.

Utilizare

Se folosește după gust, pentru aromatizarea salatelor și a mâncărurilor.

Recomandat persoanelor care nu consumă sare.

A se păstra la temperaturi constante, bine închis și ferit de umiditate.

Punga stand up

Gramaj

75 g

Fii primul care adaugi o recenzie la „CONDIMENT BIO CU ROINIȚĂ, TARHON, MĂRAR, 75 Grame”