fbpx

CONDIMENT BIO CU SALVIE, MENTĂ, CHIMEN, 75 grame

Intens și mentolat.

Condimentul Nera Plant cu salvie, mentă și chimen este potrivit pentru aromatizarea preparatelor din carne roșie (vită, porc, vânat) sau albă, dar și pește. Combinația dă o aromă deosebită și sosurilor pentru paste, preparatelor din cartofi și salatelor de legume.

Conținutul produsului

Salvia este un condiment foarte puternic, cu un gust înțepător, mentolat, cu o aromă fină, un pic amăruie și picantă. Ea are darul de a reduce grăsimea mâncării la care este adăugată, dovedindu-și eficiența și în a trata problemele stomacale.

Semințele de Chimen, cafenii la culoare, au aroma și gustul foarte puternice. Ele sunt recunoscute pentru efectele deosebite asupra digestiei. Au un conținut mare de vitamina B3 (niacina), vitamina B9 (acidul folic), vitaminele A și C și E (retinolul); de asemenea, sunt o sursă bogată de minerale: fier, zinc, magneziu, calciu, fosfor, sodiu, potasiu și fibre.

Mentolul din uleiurile conținute de Mentă este cel care dă un gust proaspăt, răcoritor și foarte aromat preparatelor la care se folosește. Bogată în vitaminele C și D, în calciu, magneziu, zinc și mai ales în uleiuri eterice, antiseptică și calmantă, Menta este un remediu în indigestie, balonare și digestie lentă.

Utilizare

Se folosește după gust, pentru aromatizarea salatelor și a mâncărurilor.

A se păstra la temperaturi constante, bine închis și ferit de umiditate.

Punga stand up

Gramaj

75 g

Fii primul care adaugi o recenzie la „CONDIMENT BIO CU SALVIE, MENTĂ, CHIMEN, 75 grame”