Crackers Bio cu pesto de leurdă. 150 grame

O gustare săţioasă, plină de nutrienţi.

Hrănitori, crocanți și sănătoși, Crackers Bio Nera Plant cu pesto de leurdă sunt potriviți pentru orice răgaz care cere o gustare, oriunde – acasă, la școală, la birou sau în călătorie. Pot fi folosiți și ca înlocuitor pentru pâine, simpli sau în combinație cu diverse paste tartinabile.

Porția ta zilnică de energie, din ingrediente bio 100%

Informații nutriționale pentru 100gr:
Valoare energetică1940 kJ/463kcal
Grăsimi: 21,1g
– din care acizi grași saturați: 10,1g
Carbohidrați: 55,5g
– din care zaharuri: 2,6g
Fibre: 5,3g
Proteine: 10,2g
Sare: 2,3g

Conținutul produsului:

Crackers Bio cu pesto de leurdă cu făină ecologică de grâu și secară, ulei de palmier. Pesto de leurdă Nera Plant (leurdă, ulei de măsline extravirgin, oțet de mere. Miez de nucă, sare neiodată),  pulbere de leurdă.

Proprietăți ingrediente
Făina ecologică de grâu

din Crackers Bio cu pesto de leurdă oferă preparatelor o savoare pură și un gust bogat. Producția ecologică îi conferă toate vitaminele, fibrele și nutrienții de care avem nevoie într-o alimentație sănătoasă. Este recomandată pentru aluaturi, pâine, produse de patiserie, torturi, prăjituri fine și alte dulciuri. Dă consistenţă supelor și sosurilor. Cu o istorie milenară şi un bogat conţinut nutritiv, grâul constituie baza alimentației. Fibrele din grâul integral sunt esenţiale pentru buna funcţionare a tranzitului intestinal. Ele favorizează o eliberare mai lentă şi treptată a glucozei în sânge, menținându-se astfel un echilibru al glucozei în organism. Astfel, produsele din grâu integral sunt mai ușor tolerate de diabetici.

Făina ecologică de secară

din Crackers Bio cu pesto de leurdă este folosită în panificaţie, atât simplă, cât şi în combinaţie cu alte tipuri de făină. Produsele care conţin făină de secară sunt foarte sățioase. Sărace în calorii, dar foarte bogată în fibre, ele susțin sănătatea gastrointestinală și aduc beneficii sistemului cardiovascular. Ştiaţi că 100 de grame de secară oferă 50% din necesarul de seleniu, un antioxidant puternic şi un mineral esențial pentru sănătate? Totodată, aceeaşi cantitate de secară asigură necesarul zilnic de mangan. Secara conţine magneziu, fosfor, vitaminele A, B, E și K, fibre şi proteinele. Studiile arată că fitonutrienții din secară luptă mai puternic împotriva celulelor canceroase decât cei prezenți în legume sau fructe. În plus, această cereală scade riscul de dobândire a diabetului; însă şi celor care suferă de diabet li se recomandă produsele din secară, deoarece scad nivelul insulinei.

Uleiul de palmier

din Crackers Bio cu pesto de leurdă este un ingredient uşor de integrat în diverse preparate. Este folosit la produsele de panificaţie şi patiserie, dar şi în bucătărie. Nu are gust, nici miros. Uleiul de palmier are un conținut bogat în acizi grași saturați și monosaturați, precum acidul palmitic, oleic, stearic și miristic. În compoziţia sa regăsim o însemnată cantitate de vitamina E (tocoferol), acizi grași omega-3 si omega-6, într-un raport echilibrat. Conține alfa și betacaroten (forme ale vitaminei A), în cantități de 4-5 ori mai mari decât în morcovi.

Pesto de leurdă Nera Plant

are ca ingrediente: leurdă, ulei de măsline extravirgin, oțet de mere, miez de nucă, sare neiodată.

Leurda

este una dintre cele mai la îndemână detoxifiante din natură. Gustul ei o recomandă oricărui preparat culinar care cere usturoi, fiind totodată mult mai bine tolerată decât acesta. În frunzele și în bulbii de leurdă, savanții au descoperit o mare cantitate de vitamina C – de trei ori mai multă decât în lămâi și portocale. (700mg la 100g de leurdă!). Leurda conține germaniu și seleniu în formă organică, două substanțe rar întâlnite în natură, cu efecte antitumorale de excepție. Compuşii antibacterieni şi antifungici regăsiţi în leurdă pot ajuta la reechilibrarea florei bacteriene din intestin. Amelioreză balonările, crampele abdominale, constipaţia şi alte stări de disconfort ale sistemului digestiv.

Uleiul de măsline extravirgin

din Crackers Bio cu pesto de leurdă păstrează cel mai bine proprietățile nutritive ale măslinelor, având o aromă deosebită și o aciditate echilibrată. Cu vitamine precum A, B1, B2, C, D, E, K, acest tip de ulei este foarte bine tolerat de stomac. Ajută la combaterea ulcerului și a gastritei, reduce riscul bolilor cardiace şi canceroase. Știați că acizii graşi nesaturaţi şi monosaturaţi sunt similari cu cei prezenţi în laptele matern? (reprezintă circa 75% din compoziţia uleiului de măsline extravirgin). Acest lucru explică de ce uleiul de măsline este atât de bine tolerat de organism.

Oţetul de mere

este o sursă bogată de vitamine, minerale, acizi graşi şi enzime care stimulează digestia și energizează.

Foarte sățios, miezul de nucă concentrează o bogăție de nutrienți recomandați pentru întărirea și protejarea sistemului cardiovascular. El este și o sursă importantă de proteine vegetale.

Utilizare

Crackers Bio Nera Plant cu pesto de leurdă sunt potriviți pentru orice răgaz care cere o gustare. Oriunde – acasă, la școală, la birou sau în călătorie. Pot fi folosiți și ca înlocuitor pentru pâine, simpli sau în combinație cu diverse paste tartinabile.

Pungă stand up

Fii primul care adaugi o recenzie la „Crackers Bio cu pesto de leurdă. 150 grame”