Cremă Nera Plant cu pelin, 25 grame

Cremă Nera Plant cu pelin

Cremă Nera Plant cu pelin, 25 grame

Antiacneic. Antipruriginos. Produs natural cu extracte de plante, uleiuri vegetale, miere şi ceară. Acțiunea, culoarea și parfumul produsului se datorează în întregime ingredientelor naturale. Cum acţionează?

• Calmant
  • Antiacneic
  • Antipruriginos
  • Antiinflamator
  • Antibacterian
  • Cicatrizant
  • Tonifică şi regenerează pielea

SKU: Cremă Nera Plant cu pelin, 33 grame Stoc limitat Categorii: , Etichete: , , , ,

Ce ingrediente conține?

Cremă Nera Plant cu pelin

Ulei de floarea soarelui (Helianthus Annuus Seed Oil), ceară de albine (Cera Alba), ulei extravirgin de măsline (Olea Europaea Fruit Oil), extract de Pelin (Artemisia Absinthium Extract), apă (Aqua), alcool (Alcohol), extract de Salvie (Salvia Officinalis Leaf Extract), extract de Pătlagină (Plantago Lanceolata Leaf Extract), miere de albine (Mel), ulei esențial de Lavandă (Lavandula Angustifolia Oil), linalool*, limonene*.

*componente ale uleiului esențial

Remediu natural mănăstiresc pentru:
  • Suprafețe iritate;
  • Înţepături de insecte;
  • Răni;
  • Eczeme;
  • Furunculoză;
  • Erupţii cutanate;
  • Acnee;
  • Ten gras.
Proprietăți ingrediente Cremă Nera Plant cu pelin

Pelinul

este trofic şi dezinfectant. Se foloseşte în tratarea plăgilor purulente, a furunculelor, ulceraţiilor, a pecinginii, umflăturilor, contuziilor. Este antiinflamator şi antipruriginos în cazul înţepăturilor de insecte. Ajută în tratarea ulcerelor varicoase și la eliminarea petelor de pe piele.

Salvia

este antiseptică, cicatrizantă şi decongestionantă. Ajută în tratarea rănilor. Reduce senzația de mâncărime și usturime. Are efect benefic asupra porilor dilatați și vizibili. Salvia se recomandă pentru tenurile acneice și seboreice.

Pătlagina

previne infecțiile microbiene; este adjuvant în furunculoze, herpes (simplex, zosterian), conjunctivite, blefarite şi alte iritaţii oftalmice, înţepături de insecte. Are efect antipruriginos, înlăturând senzaţia de mâncărime, cicatrizant şi antiinflamator. Este emolientă.

Uleiul de floarea-soarelui

conține vitaminele A și D, calciu și fier. Este apreciat pentru proprietățile sale emoliente. Ajută la vindecarea rănilor proaspete și a arsurilor ușoare.

Ceara de albine

este folosită în prepararea unguentelor, deoarece conferă acestora consistenţă şi stabilitate. Este cunoscută pentru acţiunea ei de restructurare şi elasticizare a pielii, pe care o calmează şi o ajută să reţină umezeala.

Uleiul extravirgin de măsline

are proprietatea de a catifela pielea. Datorită conținutului ridicat de acid linoleic, un compus care nu este produs de organism, uleiul de măsline hidratează pielea.

Mierea de albine

conține glucoză, fructoză, minerale – magneziu, potasiu, calciu, sodiu, clor, sulf, fier, cupru, zinc, vitaminele B1, B2, B3 şi B5. În cosmetică, mierea se recomandă şi pentru îngrijirea pielii uscate, iritate. Reduce ridurile fine şi împrospătează tenul. Are acţiune antiseptică, emolientă şi cicatrizantă. Este adjuvant în tratarea coșurilor, a punctelor negre, a decolorărilor pielii. Hidratează pielea în profunzime și are efect antiîmbătrânire. Proprietățile antiinflamatorii ale mierii o recomandă în caz de iritații, înţepături de insecte sau alte inflamații ale pielii.

Uleiul esențial de Lavandă

calmează, cicatrizează, are efect antiinflamator. Are, de asemenea, proprietăţi antifungice, antiseptice şi regenerative, ajutând la relaxarea pielii. Vitamina E conținută conferă elasticitate pielii.

Utilizare Cremă Nera Plant cu pelin

Se aplică local, de 2-3 ori pe zi, în strat subţire, şi se masează uşor.

Mod de prezentare Cremă Nera Plant cu pelin

Recipient sticlă violet.

acnee, acnee juvenila, crema cu pelin, furunculoz, furunculoza, plagi deschise, Puncte negre, ten, ten gras, ulcer varicos

Fii primul care adaugi o recenzie la „Cremă Nera Plant cu pelin, 25 grame”