Crema pentru tromboflebită 100 grame

Îngrijește și hidratează pielea afectată de tromboflebite, echimoze, vene sparte.

Cum acționează?

• Restructurează pielea
  • Reface elasticitatea pielii
  • Calmează pielea
  • Hidratează
  • Are efect antiinflamator
  • Calmează varicele, reduce ridurile și hidratează pielea
  • Are acțiune analgezică și antiseptică.

SKU: Crema pentru tromboflebită 100 grame Stoc limitat Categorii: , Etichete: , , , , ,

Ce ingrediente conține?

Crema pentru tromboflebită

ceară de albine, ulei de castan (Aesculus hippocastanum Lin.), arnică (Arnica montana).

Remediu natural mănăstiresc pentru

• Tromboflebită,
  • afecţiuni venoase sau arteriale,
  • flebite,
  • hemoroizi,
  • osteoporoză,
  • stomatită,
  • varice,
  • dureri musculare,
  • echimoze (vânătăi),
  • dureri articulare,
  • edem, inflamații,
  • Menține elasticitatea vaselor sanguine
  • Are efect antiinflamator, flebotonic, vasodilatator, antiedematos, anticoagulant și fluidizant pentru sânge
  • Este hemostatica, decongestiva, fiind un real remediu pentru creșterea tonusului vaselor capilare fragile
  • Ajuta la reducerea aspectului vinișoarelor de pe față ori de pe corp (acele vene foarte mici numite și telangiectazii sau „spider veins„, adică vene în pânză de păianjen ori vene sparte).
Proprietățile ingredientelor

Ceara de albine

este folosită în prepararea unguentelor, deoarece conferă acestora consistenţă şi stabilitate. Este cunoscută pentru acţiunea ei de restructurare şi elasticizare a pielii, pe care o calmează şi o ajută să reţină umezeala.

Castanele

sunt bogate în săruri de potasiu, calciu, magneziu, fier, mangan, zinc, fosfor, vitamine C, B1, B2, A, K, puține proteine, amidon, zaharuri, acizi graşi, derivaţi flavonoidici, antioxidanţi naturali, cumarine, saponozide triterpenice, principii amare, albumine, taninuri. Funzele de castan conţin cumarine, saponozide şi tanin catehic. Castanele sunt recomandate în afecțiuni coronariene, afecţiuni venoase sau arteriale, flebite, hemoroizi, osteoporoză, stomatită, tromboflebită, varice.

Castanele  mențin elasticitatea vaselor sanguine, au proprietăți antiinflamatoare, flebotonice, vasodilatatoare, antiedematoase, anticoagulante și fluidizante pentru sânge, hemostatice, decongestive, sunt un real remediu pentru creșterea tonusului vaselor capilare fragile.

Uleiul de castan

ajută la îmbunătățirea elasticității venelor, calmează varicele, reduce ridurile și hidratează pielea. Uleiul de castane  se folosește extern sub formă de masaj în zonele dureroase provocate de osteoporoză, dureri de picioare, dureri reumatice, se aplică de cel mult două ori pe zi.

Arnica

este o plantă medicinală care este folosita ca ingredient principal în numeroase remedii naturiste. Florile de arnică au în compoziție numeroase substanțe și flavonoide, ulei esențial, cumarine etc. Preparatele medicinale pe bază de arnică, atunci când sunt aplicate local, au acțiune antiinflamatoare, analgezică și antiseptică.

Potrivit fitoterapeuților, cremele preparate din florile de arnică pot fi folosite pentru a calma următoarele probleme: dureri musculare și disconfort muscular, echimoze (vânătăi), dureri articulare, edem, inflamații. Uleiul de arnică sau produsele care conțin această plantă pot să ajute la reducerea aspectului vinișoarelor de pe față ori de pe corp (acele vene foarte mici numite și telangiectazii sau „spider veins„, adică vene în pânză de păianjen ori vene sparte).

Greutate netă: 100 grame
Mod de utilizare Crema pentru tromboflebită

După curăţarea în prealabil a pielii, crema se aplică în strat subţire pe pielea umedă. Apa ajută la transportarea uleiurilor în straturile profunde ale pielii. Se masează uşor până la absorbţie completă, până la uniformizarea culorii naturale a pielii, folosind mişcări ample şi circulare. Masați uşor pe zonele afectate și în jurul lor.

Cutie PET, de culoare albă mat.

Fii primul care adaugi o recenzie la „Crema pentru tromboflebită 100 grame”