Compoziție:

Pătlagină, mușețel, brusture, cicoare, trei frați pătați, rostopască, lavandă, muguri de plop, alcool, apă.

SKU: Loțiune antiacneică de la Mănăstirea Paltin Categorii: , Etichete: , ,

Compoziție:

Pătlagina

Conține alantoină care contribuie la calmarea pielii în cazul arsurilor provocate de soare, tratează acneea și rozaceea, menține pielea sănatoasă, strălucitoare și fără imperfecțiuni.

Mușețelul

Luptă împotriva acneei. Pentru tenul gras mușețelul este ca un colac de salvare.  Acesta calmează pielea, reduce inflamația, curăță fața de praf, promovează vindecarea rănilor și netezirea cicatricilor.

Brusturele

Este recomandat pentru tratarea unor probleme frecvente ale pielii precum: acnee, eczeme sau psoriazis. Datorită proprietăţilor sale antibateriene şi antifungice, brusturele ajută la calmarea pielii şi vindecarea acestor afecţiuni. Substanţa responsabilă de efectele benefice asupra afecţiunilor pielii este arctiozida, care are actionează asemenea penicilinei.

Cicoare

Compresele și cataplasemele cu cicoare sunt recomandate pentru tratarea afecțiunilor pielii: acnee,  furunculoza, plăgi deschise.

Trei frați pătați

Este recomandat pentru boli de piele precum eczeme, dermatoze, acnee juvenilă, acnee rozacee, furunculoze, psoriazis, herpes.

Rostopasca

Acid ascorbic și retinol. Datorită acestor vitamine, producția activă de elastină și colagen.

Alcaloizii. Preveniți apariția de acnee nouă. Îmbunătățirea stării vaselor subcutanate.

Uleiuri esentiale. Epiderma calmează, are efecte antiinflamatorii și antiseptice.

Acizi organici. Ele ajută la eliminarea erupțiilor. Oferă efect antiinflamator, calmant, regenerativ.

Contribuie la calmarea pielii

Lavanda

Calmează inflamaţia provocată de acnee. Tot ce trebuie să faci este să aplici o picătură pe un vârf de deget şi apoi să masezi pe zonele afectate. Vei putea observa că după o aplicare constantă, cicatricile se vor estompa, iar pielea se va simţi mai curată, fără a avea o senzaţie neplăcută de încărcare.

Mugurii de pin

Grăbesc cicatrizarea rănilor. În tratarea afecțiunilor pielii s-au constatat cele mai diversificate efecte, mai ales în leziunile cutanate, răni dureroase, ulcerații atone, ulcere varicoase, arsuri, degerături, acnee, herpes, bube dulci, eczeme, micoze, foliculită, hemoroizi, fisuri anale și cancer de piele.

Indicații:

Curățarea tenului acneic și îndepărtarea coșurilor.

Flacon sticlă.

Greutate netă

250 ml

acnee, arctiozida, arsuri solare, cosuri, eczeme, eruptii, furunculoz, lotiune antiacneica, plagi deschise, psoriazis, rozacee, ten gras