Tinctura cu lavandă – 100 ml

Reduceri!
Tinctura cu lavandă

Tinctura cu lavandă – 100 ml

Tinctura de Lavandă este un remediu natural mănăstiresc preparat cu migală pentru buna funcționare a sistemului nervos, combaterea stresului și a stărilor de neliniște.

SKU: Tinctură de lavandă - 100ml Stoc limitat Categorii: , Etichete: , , ,

Tinctura cu Lavandă este un remediu natural mănăstiresc preparat cu migală pentru buna funcționare a sistemului nervos, combaterea stresului și a stărilor de neliniște.

Cum acționează?

• atenuează stările de nelinște, de tensiune și de iritabilitate;
  • sprijină menținerea unui somn sănătos și relaxarea optimă a corpului;
  • susține confortul digestiv în caz de stres temporar;

Extern

• Menține sănătatea pielii;
  • Susține sănătatea cavității bucale;
Pentru ce se recomandă ?
  • combaterea stărilor de tensiune, neliniște, iritabilitate;
  • relaxare și somn sănătos;
  • în afecțiuni gastrointestinale: colici, balonare;
  • în afecțiuni hepato-biliare;
  • în afecțiuni respiratorii: viroze, laringită, tuse de diverse cauze (inclusiv spastică sau cu substrat nervos);
  • în afecțiuni ale aparatului urinar;
Ce ingrediente conține ?

alcool etilic (45 % v/v), Lavandă (Lavandula angustifolia) părţi aeriene (5%).

Extract de planta bio, proaspătă (necongelată).

Ce proprietăți are Lavanda?
Lavanda susține sistemul nervos

Preparatele pe bază de Lavandă au proprietăţi calmante fiind utilizate în stări de hiperexcitabilitate nervoasă, insomnii, migrene, tulburări funcţionale (cardiace, respiratorii, digestive, etc), pe fond de agitaţie şi anxietate.

Lavanda este un sedativ natural, fiind recomandată în tratamentul depresiei, atacurilor de panică și anxietății.

Preparatele fitoterapeutice pe bază de Lavandă au efect hipotensiv, sedativ, antispastic și cardiotonic. Aceste preparate sunt utilizate în boli ale aparatului cardio-vascular (hipertensiune, nevroză cardiacă), aritmie cardiacă și ca adjuvante în ischemia cardiacă apărută pe fond de stres.

În acelaşi timp acţionează şi asupra aparatului urinar, hepato-biliar, digestiv (colici, balonare) şi respirator (viroze, laringită, tuse de diverse cauze, inclusiv cea spastică sau cu substrat nervos).

Recunoscută ca și un eficient sedativ natural, Lavanda are și proprietați antimicrobiene, antifungice și antiseptice locale. Aceasta se recomandă în afecțiunile aparatului uro-genital: cistite, pielite și metroragii.

Mod de utilizare:

• adulți și tineri de peste 15 ani, câte 25 – 30 picături de 3 ori pe zi, înainte de masă, diluate în 100 ml apă
  • Copii între 7 şi 14 ani: ½ din doza adultului.

Extern

Tamponare locală

Indicații

Produsul este un supliment alimentar și nu trebuie să înlocuiască o dietă variată și un stil de viață sănătos. Produsul nu conține conservanți și coloranți artificiali. A nu se depăși doza recomandată pentru consumul zilnic, a nu se lăsa la îndemâna și vedrea celor mici. A se consuma cu prudență de către persoanele care manipulează vehiculele.

Contraindicat

• persoanelor cu alergie la Lavandă/plante din Fam. Lamiaceae
  • persoanelor cărora le este interzis/limitat consumul de alcool, copiilor, în sarcină şi alăptare.

Condiții de păstrare: în locuri uscate ferit de lumina directă a soarelui, la temperatura camerei.

Mod de prezentare:

Sticlă închisă la culoare.

Greutate: 100 ml.

Mănăstirea Dragomirna

aparat urinar, insomnia, lavanda, relaxare, stres, tensiune

Fii primul care adaugi o recenzie la „Tinctura cu lavandă – 100 ml”