Tinctura de păducel – 100 ml

Descriere produs

Tinctura de păducel este un remediu natural mănăstiresc care susține buna funcționare a sistemului cardiovascular și tonifică mușchiul cardiac.

Informații produs

Tinctura de păducel este un remediu natural mănăstiresc care susține buna funcționare a sistemului cardiovascular.

Complex natural cu o concentrație mare de principii active.

Cum acționează?

Intern păducelul ajută la:

• susţinerea circulaţiei sanguine
  • relaxare și inducerea unei stări de calm
Pentru ce se recomandă Tinctura de păducel?
  • afecţiuni ale aparatului cardiovascular (hipertensiune arterială, insuficienţă cardiacă, tulburări de ritm cardiac, palpitaţii cardiace, angoasă).
  •  reducerea nevrozelor cardiace, a iritabilităţii şi a oboselii psihice.
Ce ingrediente conține Tinctura de păducel?

alcool etilic (min 30% v/v), Păducel (Crataegus-monogyna) flori şi frunze (5%).

Extract de planta bio, proaspătă (necongelată).

Ce proprietăți are păducelul?
Păducelul este numit şi „planta inimii”

Florile de păducel  au o acţiune tonică asupra aparatului cardiovascular (hipertensiune arterială, insuficienţă cardiacă, tulburări de ritm cardiac, palpitaţii cardiace, angoasă). De asemenea, preparatele din păducel îşi manifestă eficienţa şi la nivelul sistemului nervos prin: reducerea nevrozelor cardiace, a iritabilităţii şi a oboselii psihice.

Preparatele din flori, frunze şi fructe de păducel se utilizează cu bune rezultate în afecţiuni cardiovasculare (tulburări cardiace cu substrat nervos; dereglări de ritm cardiac, palpitaţii; ischemii).

Sunt utilizate și pentru acţiunea lor sedativă (cardiacă şi nervoasă), antispasmodică, vasodilatatoare (îndeosebi la nivel coronarian), hipotensivă, tonicardiacă şi bradicardizantă (de rărire a contracţiilor inimii).

Mod de utilizare Tinctura de păducel

Intern

• adulți și tineri de peste 15 ani, câte 15 – 20 picături de 3 ori pe zi, înainte de masă, diluate în 50 ml apă
  • Copii între 7 şi 14 ani: ½ din doza adultului.

Indicații

Produsul este un supliment alimentar și nu trebuie să înlocuiască o dietă variată și un stil de viață sănătos. Produsul nu conține conservanți și coloranți artificiali. A nu se depăși doza recomandată pentru consumul zilnic, a nu se lăsa la îndemâna și vedrea celor mici. A se consuma cu prudență de către persoanele care manipulează vehiculele.

Contraindicat

• persoanelor cu alergie la Păducel/plante din Fam. Rosaceae,
  • persoanelor cărora le este interzis/limitat consumul de alcool, copiilor, în sarcină şi alăptare.
  • persoanelor aflate în tratament cu anticoagulante.

Condiții de păstrare: în locuri uscate ferit de lumina directă a soarelui, la temperatura camerei.

Mod de prezentare Tinctura de păducel

Sticlă închisă la culoare.

Greutate: 100 ml

Mănăstirea Dragomirna

Fii primul care adaugi o recenzie la „Tinctura de păducel – 100 ml”