Tinctura de păpădie 100 ml

Informații produs

Tinctura de Păpădie este un remediu natural mănăstiresc preparat cu migală pentru buna funcționare a sistemului gastro-intestinal și detoxifierea organismului.

În stoc

SKU: Tinctura de păpădie 100 ml Stoc limitat Categorii: , Etichete: , , ,

Informații produs

Tinctura de Păpădie este un remediu natural mănăstiresc preparat cu migală pentru buna funcționare a sistemului gastro-intestinal.

Complex natural cu o concentrație mare de principii active.

Cum acționează?
  • Ajută la buna funcționare a tractului intestinal
  • Sprijină detoxifierea organismului
  • Susține digestia
  • Are efect benefice asupra florei intestinale
  • Menține echilibrul fiziologic al stomacului
Pentru ce se recomandă Tinctura de Păpădie?
  • tonic amar şi general, diuretic, depurativ (cu eliminare masivă de colesterol)
  • eupeptic,  hipocolesterolemiant, decongestiv
  • normalizează circulaţia sangvină, tonifiant al pielii
  • susţine funcţia pancreatică
  • tonic şi purificator al rinichilor şi vezicii urinare (cu eliminare masivă de colesterol)
  • obezitate
  • afecţiuni hepato-biliare (măreşte secreţia biliară, combate constipaţia survenită în urma unor disfuncţii hepatice)
  • în dispepsii
  • în afecţiuni gastro-intestinale
  • în balonări și flatulenţă
Ce ingrediente conține Tinctura de Păpădie?

alcool etilic (min 25% v/v), Păpădie (Taraxacum-officinale) părţi aeriene(5%)

Extract de planta bio, proaspătă (necongelată).

Ce proprietăți are Păpădia?
Păpădia un tonic amar pentru digestie

Utilizarea Păpădiei are o veche şi lungă tradiţie, fiind folosită în numeroase sisteme de medicină tradiţională. În medicina tradiţională românească are multiple recomandări:

• tonic amar şi general, diuretic depurativ (cu eliminare masivă de colesterol)
  • eupeptic,  hipocolesterolemiant, decongestiv
  • normalizează circulaţia sangvină, tonifiant al pielii

Se utilizează ca adjuvant în boli ce implică un dezechilibru glandular: obezitate, afecţiuni hepato-biliare (măreşte secreţia biliară, combate constipaţia survenită în urma unor disfuncţii hepatice).

Prin diureza pe care o produce ajută la eliminarea toxinelor din organism şi, indirect, în eczeme şi alte boli de piele, în gută, reumatism şi ateroscleroză. Frunzele proaspete de primăvară, remineralizante şi detoxifiante, se folosesc în salate sau preparate culinare.

Beneficiile Păpădiei pentru tranzitul intestinal

Având un puternic efect alcalinizator, Păpădia este una din cele mai importante plante medicinale din natură.

În medicina tradiţională românească are multiple recomandări:

• tonic pentru ficat şi colecist
  • susţine funcţia pancreatică
  • hipocolesterolemiant și decongestiv

Majoritatea forurilor ştiinţifice de fitoterapie recomandă extractele pe bază de Păpădie în restabilirea funcţiilor hepato-biliare, în dispepsii, în afecţiuni gastro-intestinale, în balonări, flatulenţă şi stimularea diurezei.

Păpădia sprijină detoxifierea

Rădăcina de Păpădie are un efect depurativ și antioxidant deosebit. Această plantă conţine substanţe curative şi de sinteză foarte importante pentru înlăturarea tulburărilor de metabolism. Prin diureza pe care o produce, ea ajută la eliminarea toxinelor din organism.

Rădăcinile consumate în stare crudă, precum și cele uscate care se regăsesc în compoziția tincturii de păpădie au efect de stimulare a digestiei și sudorific. Ele ajută foarte mult la fluidificarea sângelui, fiind considerate un remediu excelent contra sângelui îngroșat.

Cercetătorii de la Universitatea Windsor din Canada au afirmat că rădăcina de Păpădie este foarte eficientă în vindecarea şi prevenirea cancerului. Aceasta poate să dezintegreze celulele canceroase în 48 de ore. Ei au subliniat și faptul că ar avea un efect chiar mai puternic decât chimioterapia.

Păpădia purifică spațiul intercelular și distruge celulele canceroase. Ea se utilizează și ca adjuvant în boli ce implică un dezechilibru glandular:

• obezitate
  • în dispepsii
  • în afecţiuni gastro-intestinale
  • în balonări și flatulenţă
Mod de utilizare Tinctura de Păpădie

Intern

• adulți și tineri de peste 15 ani, câte 30 – 40 picături de 3 ori pe zi, înainte de masă, diluate în 50 ml apă
  • Copii între 7 şi 14 ani: ½ din doza adultului.

Extern

Tamponare locală

Indicații

Produsul este un supliment alimentar și nu trebuie să înlocuiască o dietă variată și un stil de viață sănătos. Produsul nu conține conservanți și coloranți artificiali. A nu se depăși doza recomandată pentru consumul zilnic, a nu se lăsa la îndemâna și vedrea celor mici. A se consuma cu prudență de către persoanele care manipulează vehiculele.

Contraindicat

• alergie la Păpădie/plante din Fam. Asteraceae
  • persoanelor cărora le este interzis/limitat consumul de alcool, copiilor, în sarcină şi alăptare.

Condiții de păstrare: în locuri uscate ferit de lumina directă a soarelui, la temperatura camerei.

Mod de prezentare Tinctura de Păpădie

Sticlă închisă la culoare.

Greutate: 100 ml

Mănăstirea Dragomirna

Fii primul care adaugi o recenzie la „Tinctura de păpădie 100 ml”

S-ar putea să-ți placă și…