Ulei Nera Plant de busuioc, 250 ml

Ulei Nera Plant de busuioc, 250 ml

Protejează organismul împotriva stresului oxidativ. Favorizează resorbţia, eliminarea gazelor intestinale. Susţine drenarea normală a lichidelor corporale.

Pentru ce se recomandă?
  • Colită de fermentație, colici abdominale, balonare
  • Răceală, gripă, bronșită

Ce ingrediente conține?

Ulei Nera Plant de busuioc

Busuioc (Ocimum basilicum)  – 10%, excipient: ulei de măsline extravirgin.

Produs natural obținut din părți aeriene de busuioc (Ocimum basilicum), proaspăt recoltate, ale căror substanțe active au fost extrase în ulei de măsline extravirgin.

Remediu naturist mănăstiresc
Proprietăți ingrediente

Busuiocul energizează şi vitaminizează. Prin conţinutul bogat în vitamine A şi C, în minerale – calciu şi fier, busuiocul are un efect revigorant deosebit asupra organismului. Este un tonic foarte bun în timpul virozelor şi în perioadele intersezoniere, întărind imunitatea şi combătând stările febrile. Datorită proprietăţilor antimicrobiene şi antispastice, preparatele din busuioc sunt eficiente într-o gamă largă de boli: gripă, bronşită, afte, ulcer gastric, infecţii urinare, nevralgii. Terapia cu busuioc este foarte eficientă în afecţiuni pe fond nervos, altfel greu de vindecat (migrene şi anxietate).

Uleiul de măsline extravirgin

păstrează cel mai bine proprietățile nutritive ale măslinelor, având o aromă deosebită și o aciditate echilibrată. Cu vitamine precum A, B1, B2, C, D, E, K, acizi grași nesaturați 85%, acizi grasi saturați 15%, trigliceride și clorofilă, acest tip de ulei este foarte bine tolerat de stomac, ajută la combaterea ulcerului și a gastritei, reduce riscul bolilor cardiace şi canceroase, mărește rezistenţa vaselor sanguine, inclusiv a pereţilor arteriali, întărește sistemul imunitar al organismului şi previne îmbătrânirea celulelor. Știați că acizii graşi nesaturaţi şi monosaturaţi, care reprezintă circa 75% din compoziţia uleiului de măsline extravirgin, sunt similari cu cei prezenţi în laptele matern? Acest lucru explică de ce uleiul de măsline este atât de bine tolerat de organism.

Uleiul de măsline extravirgin este recomandat chiar și bebelușilor, de la începutul diversificării alimentației, adăugat în piureul de legume sau în supa de la prânz.

Utilizare

În regim obişnuit de viaţă: 1-2 linguriţe în salate, mâncăruri, la prepararea produselor de panificaţie.

Pentru persoane cu probleme de sănătate, intern:

Adulți: câte 1 linguriţă de 2-3 ori/zi, înaintea meselor principale, în care puteți adăuga 1-2 picături de lămâie.

Copii: ½ linguriță de 2 ori pe zi.

Contraindicat persoanelor cu alergie sau hipersensibilitate la oricare dintre componentele produsului.

Ulei Nera Plant de busuioc

Informații nutriționale pentru 100ml:

Valoare energetică: 3696kJ/899kcal
Grăsimi: 99,91g
– din care acizi grași saturați: 13,6g
Glucide: <0,2g
– din care zaharuri: <0,2g
Fibre: <0,5g
Proteine: <0,3g
Sare: 0,02g

Mod de prezentare Ulei Nera Plant de busuioc

Sticlă violet.

Cercetările din domeniul biofotonicii, prin măsurarea radiațiilor celulare, au demonstrat că sticla violet este cel mai indicat tip de ambalaj deoarece oferă protecția optimă împotriva luminii din domeniul vizibil, încetinind procesul de alterare, urmare a radiației luminoase. O calitate unică a acestei sticle, care o recomandă înainte de plastic și sticla colorată, este permisivitatea pe care o prezintă pentru trecerea luminii din spectrul ultraviolet și infraroșu, astfel fiind menținută vitalitatea structurilor moleculare din substanțele conținute.

Gramaj

250 ml

alergie digestiva, bronsita, bronsite cronice, colici biliare, digestie, gaze intestinale, tulburari digestive, ulei de masline cu busuioc

Fii primul care adaugi o recenzie la „Ulei Nera Plant de busuioc, 250 ml”