Ulei Nera Plant de sunătoare, 250 ml

Ulei Nera Plant de sunătoare

Ulei Nera Plant de sunătoare, 250 ml

Susţine funcţionarea normală a sistemului hepato-biliar. Antidepresiv şi relaxant.

Pentru ce se recomandă?

Intern:

• Afecțiuni hepatobiliare
  • Gastrită hiperacidă, ulcer gastric
  • Dismenoree (tulburare a fluxului menstrual, însoțită de dureri)
  • Depresie

Extern:

• Răni, arsuri, hematoame
  • Dureri reumatice
  • Hemoroizi

SKU: Ulei Nera Plant de sunătoare, 250 ml stoc limitat Categorii: , Etichete: , , , , , ,

Ce ingrediente conține?

Ulei Nera Plant de sunătoare

Sunătoare (Hypericum perforatum) – 10%, ulei de floarea-soarelui presat la rece.

Remediu naturist mănăstiresc
  • Stimulează funcţia hepatică
  • Antiulceros, antigastritic
  • Stimulează digestia
  • Antihemoragic (intern si extern)
  • Antidepresiv şi antinevralgic
  • Antiseptic şi cicatrizant
  • Antihemoroidal și antiinflamator

Produs natural mănăstiresc obținut prin macerarea florilor și părților aeriene de sunătoare (Hypericum perforatum), proaspăt recoltate, în ulei de floarea-soarelui presat la rece. Culoarea roșie intensă se datorează hipericinei, principiul activ cel mai important al sunătoarei, care se extrage prin procedeul de macerare în vase de sticlă expuse la soare.

Proprietăți ingrediente

Sunătoarea – datorită hipericinei, hiperforinei, uleiurilor volatile şi taninurilor, are acţiune antiseptică, astringentă şi cicatrizantă. Diminuează procesele inflamatorii hepatice cronice şi tulburările motilităţii căilor biliare. Uleiul de sunătoare se recomandă ca adjuvant în dischinezie biliară, colecistită, afecţiuni hepatice, gastrită hiperacidă, ulcer gastric.

Acţiunea antidepresivă a complexului din sunătoare este pe deplin confirmată,  uleiul esențial având efect tranchilizant, iar flavonoidele influenţând nivelul de serotonină.

Produsul se recomandă şi extern, datorită efectelor cicatrizante şi dezinfectante pentru plăgi greu vindecabile sau purulente şi pentru arsuri. Grăbeşte vindecarea şi calmează durerile provocate de scrântituri (luxaţii), entorse, hematoame şi herpes zoster.

Uleiul de floarea-soarelui presat la rece

este foarte bogat în vitamina E, oferind protecție pentru artere și inimă. Are efect antioxidant, previne îmbătrânirea celulară, este imunostimulator. Prin conținutul de lecitină ajută la tonifierea sistemului nervos, iar prin vitaminele conținute și acizii grași polinesaturați are efect în scăderea colesterolului. Uleiul de floarea-soarelui presat la rece este tonic, nutritiv, antianemic, antiinfecțios și ajută la dezintoxicarea organismului. Vitamina A ajută la creșterea oaselor și a dinților, la prevenirea diverselor infecţii, a aterosclerozei şi a hipertensiunii. Luat dimineața pe stomacul gol, are efect benefic împotriva constipației.

Informații nutriționale pentru 100 ml:

Valoare energetică: 3696kJ/899kcal
Grăsimi: 99,85g
– din care acizi grași saturați: 9,7g
Glucide: <0,2g
– din care zaharuri: <0,2g
Fibre: <0,5g
Proteine: <0,3g
Sare: 0,02g

Utilizare Ulei Nera Plant de sunătoare

În regim obişnuit de viaţă: 1-2 linguriţe în salate, mâncăruri, la prepararea produselor de panificaţie.

Pentru persoane cu probleme de sănătate:

Intern:

Adulți: câte 1 linguriţă de 2-3 ori/zi, înaintea meselor principale, în care se pot adăuga 1-2 picături de lămâie. Copii: ½ linguriță de 2 ori pe zi.

Extern: aplicații locale cu masaj, comprese.

Produsul nu se recomandă persoanelor sensibile la expunerea prelungită la radiaţiile solare.

A se administra la sfatul medicului în cazul persoanelor cu boli hepatice cronice, afecţiuni psihice grave.

A se întrerupe administrarea cu 5 zile înainte de orice intervenţie chirurgicală în care se folosesc anestezice.

Mod de prezentare Ulei Nera Plant de sunătoare

Sticlă violet.

Cercetările din domeniul biofotonicii, prin măsurarea radiațiilor celulare, au demonstrat că sticla violet este cel mai indicat tip de ambalaj deoarece oferă protecția optimă împotriva luminii din domeniul vizibil, încetinind procesul de alterare, urmare a radiației luminoase. O calitate unică a acestei sticle, care o recomandă înainte de plastic și sticla colorată, este permisivitatea pe care o prezintă pentru trecerea luminii din spectrul ultraviolet și infraroșu, astfel fiind menținută vitalitatea structurilor moleculare din substanțele conținute.

Gramaj

250 ml

Afecțiuni hepatice, colecistita, depresie, dischinezie biliara, dismenoree, gastrita, gastrite hiperacide, ulei de floarea soarelui cu sunatoare

Fii primul care adaugi o recenzie la „Ulei Nera Plant de sunătoare, 250 ml”