Crema antirid de la Mănăstirea Paltin - Petru Vodă

Crema antirid de la Mănăstirea Paltin – Petru Vodă

Crema antirid  aduce multiple beneficii tenului.

Compoziție:

Ulei de struguri, ulei de măceșe, ulei de argan, ulei de shea, ulei de cacao, ulei de cocos, gălbenele, ulei esențial de lavandă, vitamina E, ceară.

Crema antirid de la Mănăstirea Paltin – Petru Vodă

Crema antirid aduce multiple beneficii tenului.

Compoziție:

Uleiul de struguri

Previne/ întârzie îmbătrânirea pielii – datorită proprietăților sale antioxidante, uleiul din sâmburi de strugure întarzie efectele pe care procesul de îmbătrânire le are asupra chipului. Menține aspectul tânăr și elastic.

Uleiul de măceșe

Acizii grași din acest ulei sunt transformați, după ce pătrund în piele, în prostaglandine, compuși care joaca un rol important în regenerarea țesuturilor, dar și a membranei celulare.

Uleiul de argan

Stimulează refacerea celulelor pielii și creste elasticitatea în timp ce netezește ridurile și liniile de expresie.

Uleiul de shea

Este folosit pentru riduri, tratarea pielii uscate, a petelor roșii, decolorări ale pielii și cicatrici.

Uleiul de cacao

Adesea găsim uleiul de cacao pe lista de ingrediente a produselor cosmetice pe care le folosim, asta datorita faptului ca este absorbit ușor și rapid de piele, dar are și proprietăți antioxidante.

Untul de cacao umple ridurile fine, revitalizând pielea.

Uleiul de cocos

Pentru ten – acizii grași din uleiul de cocos contribuie la fixarea fibrelor de colagen, element esențial pentru fermitatea pielii, și ajută la vindecarea rapidă a epidermei. Uleiul de cocos este absorbit complet în piele, rezultatul fiind un ten mai luminos și întinerit.

Gălbenelele

Pot fi folosite pentru toate tipurile de ten, indiferent dacă acestea sunt grase sau uscate. Sunt foarte des folosite în compoziția cremelor anti-îmbatrânire.

Uleiul esențial de lavandă

Radicalii liberi sunt responsabili, laolaltă cu alți factori, precum o îngrijire precară a tenului și o moștenire genetică nefericită, pentru liniile fine și ridurile care apar de timpuriu. Uleiul de lavandă este bogat în antioxidanți care acționează ca un scut împotriva radicalilor liberi. Pentru a folosi ulei de lavandă în tratamente anti-îmbătrânire, se amestecă bine câteva picături de ulei esențial de lavandă cu ulei de nucă de cocos.

Vitamina E

Are capacitatea de a reduce ridurile, îmbunătățind astfel aspectul pielii. Ipoteza pare justificată de faptul că vitamina E oferă protecție nu numai împotriva razelor ultraviolete, dar și împotriva unor radicali liberi care ajung în contact cu epiderma.

Indicații:

Menținerea elasticității pielii și îndepărtează ridurile.

Mod de prezentare:

Cutie PET.

Greutate netă:

50 grame

cicatrici, crema antirid, decolorare piele, pete rosii, piele uscata, reduce ridurile

Fii primul care adaugi o recenzie la „Crema antirid de la Mănăstirea Paltin – Petru Vodă”