Crema Dokimon-Coada șoricelului-chiparos-lavandă și lumănărică

Origine: cultura ecologica a Sfintei Manastiri Vatoped din Muntele Athos. Crema cu coada soricelului, chiparos, lavanda si lumanarica, Dokimon, reprezinta solutia ideala pentru diminuarea retinerilor de apa, oboselii si umflaturilor picioarelor, combatand, de asemenea, si hemoroizii.

SKU: Crema Dokimon-Coada șoricelului-chiparos-lavandă și lumănărică Categorii: , Etichete: , ,

Crema Dokimon-Coada șoricelului-chiparos-lavandă și lumănăricăa Sfintei Mănăstiri Vatoped din Muntele Athos

Crema cu coada șoricelului, chiparos, lavandă și lumănărică, Dokimon, reprezintă soluția ideală pentru diminuarea reținerilor de apă, oboselii și umflăturilor picioarelor, combatând, de asemenea, și hemoroizii. Compușii activi ai acestui produs au fost special selecționați pentru a acționa împotriva acestor afecțiuni.

Ce proprietăți are coada șoricelului?

Coada șoricelului: planta conține principii antiinflamatoare,calmante,astringente,aseptice; elimină sau limitează procesul inflamator,distruge microorganismele, provoacă strângerea țesuturilor,moderează secrețiile și ușurează cicatrizarea.

Beneficiile plantei coada șoricelului:

a. Cicatrizantă- Faima acestei specii ierboase, care iubește sălbăticia, se datorează în primul rând acțiunii cicatrizante și reparatoare tisulare. Din acest motiv, se folosește pentru vindecarea leziunilor cutanate de orice fel.

b. Antispasmodică- Excelent remediu spasmolitic și antiinflamator, contribuie la relaxarea musculaturii netede (viscerale), de exemplu în prezența durerilor menstruale sau în cazul crampelor abdominale care însoțesc colitele.

Ce proprietăți are Chiparos?
  • Conferă vitalitate și energie.
  • Contribuie la ameliorarea aspectului tenului gras.
Ce proprietăți are Lavanda?

Cum acționează?

• Menține sănătatea pielii
  • extractul apos concentrat de lavandă este recomandat pentru toate tipurile de piele și ajută în dermatite, arsuri și inflamații.
  • calmează, cicatrizează, are efect antiinflamator. Are, de asemenea, proprietăţi antifungice, antiseptice şi regenerative, ajutând la relaxarea pielii. Vitamina E conținută conferă elasticitate pielii.
Ce proprietăți are Lumănărica?

Proprietățile terapeutice ale acestei plante erau cunoscute de medicii greci încă din Antichitate. Printre cele mai importante efecte se numără proprietățile emoliente, expectorante, antiastmatice, antinevralgice, sudorifice, diuretice, antiinflamatoare, antihemoroidale, antispastice, antivirale, antimicrobiene, bacteriostatice și cicatrizante.

Florile de Lumânărică au în compoziţia lor cca 3% mucilagii polizaharidice solubile în apă, care, după hidroliză, produc 47% D-galactoză, 25% arabinoză, 14% D-glucoză, 6% D-xiloză, 4% L-rhamnoză, 2% D-manoză, 1% L-fructoză şi 2% acizi uronici. Mai conţin 1,5-3% flavonoide, printre care luteolină, apigcnină, canferol şi rutozid.

Mod de utilizare:

Pentru obținerea unui rezultat mai bun, este recomandată utilizarea frecventă.

Contraindicații:
  • Persoanelor cu alergie la oricare din componentele produsului.
Greutate: 50 ml.

arsuri, arsuri solare, calmant, calmeaza iritatiile, Crema cu Coada șoricelului-chiparos-lavandă și lumănărică, hidratare, iritatie, iritatii, iritații, Iritații cutanate, relaxare

Mănăstirea Vatoped-Sf. Munte Athos

Fii primul care adaugi o recenzie la „Crema Dokimon-Coada șoricelului-chiparos-lavandă și lumănărică”