Cremă cu tătăneasă, 95 grame

Cremă cu tătăneasă, 95 grame

Antiseptic. Antiinflamator. Produs natural cu extracte de plante, uleiuri vegetale, miere şi ceară. Acțiunea, culoarea și parfumul produsului se datorează în întregime ingredientelor naturale. Cum acţionează?

• Antiinflamator,
  • Analgezic,
  • Astringent,
  • Vasoconstrictor,
  • Antihemoroidal,
  • Stimulator în refacerea țesuturilor,
  • Regenerator,
  • Hidratant,

SKU: Cremă Nera Plant cu tătăneasă, 95 grame Stoc limitat Categorii: , Etichete: , , ,

Ce ingrediente conține?

Cremă cu tătăneasă

Ulei de floarea soarelui (Helianthus Annuus Seed Oil), ceară de albine (Cera Alba), ulei extravirgin de măsline (Olea Europaea Fruit Oil), extract de Tătăneasă (Symphytum Officinale Rhizome/Root Extract), apă (Aqua), alcool (Alcohol), miere de albine (Mel), extract de Coada-şoricelului (Achillea Millefolium Flower Extract), extract de Coroniţă (Lychnis Coronaria Extract), extract de Untul-pământului (Tamus Communis Extract), ulei esențial de Lavandă (Lavandula Angustifolia Oil), linalool*, limonene*.

*componente ale uleiului esențial

Remediu natural mănăstiresc pentru

• Răni greu vindecabile
  • Reumatism, anchiloze, artroză
  • Fracturi, traumatisme, contuzii
  • Hemoroizi
  • Escare
  • Fisuri mamelonare
  • Ten uscat
  • Ten iritat
  • Acnee
Proprietăți ingrediente Cremă cu tătăneasă

Tătăneasa are proprietăţi antiinflamatoare şi este un bun cicatrizant al escarelor, al ulcerelor varicoase, al rănilor greu vindecabile. Tratează furuncule, înţepături de insecte, tumori canceroase ale pielii. Este utilă în contuzii, hematoame, traumatisme provocate în accidente sau în competiţii sportive, reumatism, afecţiuni articulare. În cosmetică, tătăneasa este recomandată pentru tenurile iritate şi grase.

Coada-şoricelului

preparatele din coada-șoricelului sunt deosebit de valoroase în vindecarea plăgilor, inclusiv a arsurilor. Planta este recomandată pentru eczeme, hemoroizi, alergii cutanate. În cosmetică se recomandă pentru ten iritat, acnee. Are efect calmant, tonic.

Coroniţa are proprietăţi antiinflamatorii. Este folosită în tratamentul hemoroizilor.

Untul-pământului are proprietăţi antireumatice, antiinflamatorii. Se recomandă în tratarea reumatismului, gutei, contuziilor, echimozelor.

Uleiul de floarea-soarelui

conține vitaminele A și D, calciu și fier.  Este apreciat pentru proprietățile sale emoliente. Ajută la vindecarea rănilor proaspete și a arsurilor ușoare.

Ceara de albine

este folosită în prepararea unguentelor, deoarece conferă acestora consistenţă şi stabilitate. Este cunoscută pentru acţiunea ei de restructurare şi elasticizare a pielii, pe care o calmează şi o ajută să reţină umezeala.

Uleiul extravirgin de măsline

are proprietatea de a catifela pielea. Datorită conținutului ridicat de acid linoleic, un compus care nu este produs de organism, uleiul de măsline hidratează pielea.

Mierea de albine

conține glucoză, fructoză, minerale – magneziu, potasiu, calciu, sodiu, clor, sulf, fier, cupru, zinc, vitaminele B1, B2, B3 şi B5. În cosmetică, mierea se recomandă şi pentru îngrijirea pielii uscate, iritate. Reduce ridurile fine şi împrospătează tenul. Are acţiune antiseptică, emolientă şi cicatrizantă. Este adjuvant în tratarea coșurilor, a punctelor negre, a decolorărilor pielii. Hidratează pielea în profunzime și are efect antiîmbătrânire. Proprietățile antiinflamatorii ale mierii o recomandă în caz de iritații, înţepături de insecte sau alte inflamații ale pielii.

Uleiul esențial de Lavandă

calmează, cicatrizează, are efect antiinflamator. Are, de asemenea, proprietăţi antifungice, antiseptice şi regenerative, ajutând la relaxarea pielii. Vitamina E conținută conferă elasticitate pielii.

Utilizare

Se aplică local, de 2-3 ori pe zi, în strat subţire, şi se masează uşor.

Recipient sticlă violet.

acnee, acnee juvenila, articulatii tumefiate, cosuri, crema cu tataneasa, dureri de articulatii, eczeme, escare, hemoroizi, plagi deschise, reumatism, tratarea coșurilor

Fii primul care adaugi o recenzie la „Cremă cu tătăneasă, 95 grame”