Faină dietetică (maciniș integral)

Faina dietetică este obținută prin măcinarea integrală a grâului provenit din cultura mănăstirii Turnu, păstrându-se în totalitate componentele nutritive naturale ale acestuia (vitamine, minerale, fibre). Făina nu conține agenți de creștere și nici conservanți.

Faina dietetică este obținută prin măcinarea integrală a grâului provenit din cultura mănăstirii Turnu, păstrându-se în totalitate componentele nutritive naturale ale acestuia (vitamine, minerale, fibre).
Pentru a i se păstra în totalitate calitățile, la moară grâul nu este spălat. Făina obținută nu este îmbogățită în compuși bioactivi.

Faină dietetică (măciniș integral)

Cea mai valoroasă făină obţinută prin măcinişul integral al grâului la granulozitate foarte fină, echilibrată nutriţional. Faina de grau dietetica este obţinuta din măcinişul integral al bobului de grâu care recuperează componentele nutritive naturale ale acestuia (vitamine, minerale, fibre).

Ingredientele specifice:

Grâul, numit pe bună dreptate „regele cerealelor”, este cea mai utilizată cereală pentru producția de făină din lume. În trecut, a fost utilizat ca un privilegiu al familiilor bogate, iar oamenii săraci nu aveau dreptul la acest lucru.

Grâul este o sursă bogată de fibre. Este o parte importantă a alimentației, deoarece previne constipația, ajută la controlul nivelului de zahăr din sânge, protejează împotriva bolilor de inimă și ajută chiar și la pierderea în greutate. Făina de grâu are și un conținut bogat de vitamine B1, B3 și B5, riboflavină și folat. De asemenea, are mai mult fier, calciu, proteine și alți nutrienți decât alte tipuri de făină și este o sursă de beta-glucani și alte substanțe benefice.

7 avantaje ale introducerii în alimentație a făinii dietetice:

Contribuie la reducerea dozelor de insulină pentru bolnavii de diabe.

Făina dietetică previne și poate ameliora simptomele mai multor afecțiuni.

Contribuie la reducerea dozelor de insulină pentru bolnavii de diabet.

Făina dietetică te apropie din nou de prăjiturile tale preferate.

Făina dietetică este pentru întreaga familie.

Făina dietetică facilitează o nutriție diversificată și echilibrată.

Făina dietetică îmbunătățește digestia.

Valori nutriționale medii/100g:

valoare energetica 338,4 kcal; proteine 10,6 g; glucide 62,8 g; lipide 1,6 g; fibre 10,4 g.

Contraindicaţii:

Alergie la ingredientul din componenta produsului.

Prezentare: Pungă de hârtie — 1 kg.

Condiții de păstrare:  A se păstra în spații curate, uscate, răcoroase și bine aerisite.

Diabet, faina dietetica, slăbire, tulburari digestive

Manastirea Turnu

Fii primul care adaugi o recenzie la „Faină dietetică (maciniș integral)”