Mălai extra din cultura Mănăstirii Turnu

Poate fi ingredientul principal în pâine sau brioșe sau poate fi folosită ca agent de îngroșare. Valorile nutritive ale făinii de porumb de culoare albă sau galbenă sunt aceleași și ambele tipuri pot face parte dintr-o dietă echilibrată.

SKU: Mălai extra din cultura Mănăstirii Turnu Categorii: , Etichete: , , ,

Mălai extra din cultura Mănăstirii Turnu

Făina de porumb, regăsită și sub denumirea științifică de Zea mays este una dintre cele mai utilizate cereale la nivel global.
Porumbul dulce și floricelele de porumb sunt de obicei cel mai des consumate, dar produsele rafinate de porumb sunt de asemenea consumate frecvent.

Făina de porumb poate fi ingredientul principal în pâine sau brioșe sau poate fi folosită ca agent de îngroșare. Valorile nutritive ale făinii de porumb de culoare albă sau galbenă sunt aceleași și ambele tipuri pot face parte dintr-o dietă echilibrată.

Compoziție nutrițională:

Pe lângă faptul că conține cantități importante de apă, porumbul este compus în principal din carbohidrați și conține cantități reduse de proteine și de grăsimi.

Făină de porumb este lipsită de colesterol și o sursă de fitonutrienți și antioxidanți numiți luteină și zeaxantină.

Beneficii:
Nu conține gluten

Făina de porumb este o alternativă fără gluten la făina albă și la cea de grâu. Deoarece inflamația cauzează cele mai multe boli, eliminarea sau minimizarea alimentelor responsabile de apariția inflamaților te poate ajuta să să îți îmbunătățești calitatea vieții.

-Fibre și proteine

Porumbul conține o cantitate echilibrată de fibre. Spre exemplu, 112 g de făină de porumb conține 16 grame de fibre.

Această cantitate reprezintă 42% și respectiv 64% din doza zilnică adecvată pentru bărbați și femei . Tipurile predominante de fibre din porumb sunt fibre insolubile, cum ar fi hemiceluloza, celuloza și lignina.

În funcție de soiul de porumb, conținutul de proteine variază între 10-15% . Cele mai abundente proteine din porumb sunt cunoscute ca zeini, reprezentând 44-79% din conținutul total de proteine.

-Are antioxidanți puternici

Unul dintre beneficiile surprinzătoare ale porumbului este nivelul ridicat al antioxidanților. Porumbul neprelucrat are un nivel mult mai ridicat de polifenoli (un tip specific de antioxidant) decât cerealele similare prelucrate.

-Ajută la o mai bună digestie

Porumbul conține amiloză, celuloză, lignină și hemiceluloză, cunoscute sub numele de fibre insolubile.

Digestia corectă implică un echilibru al conținutului de fibre solubile și insolubile. Fibrele insolubile, cum ar fi cele găsite în porumb, sunt capabile să fermenteze în colon și să susțină un microbiom divers.

PREZENTARE: Pungă de hârtie -1 kg.

CONDIȚII DE PĂSTRARE: A se păstra în spașii curate, uscate, răcoroase și bine aerisite.

malai extra, tulburari digestive

Manastirea Turnu

Fii primul care adaugi o recenzie la „Mălai extra din cultura Mănăstirii Turnu”