Săpun natural-Trandafir-Sf. Mănăstire Vatoped-Muntele Athos

Origine: cultură ecologică a Sfintei Mănăstiri Vatoped din Muntele Athos

Stoc epuizat

Săpun natural-Trandafir-Sf Mănăstire Vatoped-Muntele Athos

Săpunul natural oferă o curățare profundă atât la nivelul feței cât și al corpului și menține gradul de hidratare al pielii. Calmează pielea și conferă o barieră naturală protectoare împotriva iritațiilor, mâncărimilor și alergiilor la nivelul pielii.

Ce ingrediente conține? – trandafir

Compoziție chimică–  ulei eteric;
– coloranți antocianici;
– derivati flavonici;
– taninri;
– acizi organici;
– vitamine (A, B2, C, K, PP);
– săruri minerale (potasiu, fier, calciu, magneziu).
Proprietăți terapeutice

Săpun natural-Trandafir-Sf Mănăstire Vatoped-Muntele Athos

– astringente, cicatrizante, antihemoragice;
– antidiareice, antidizenterice, antihelmintice;
– dezinfectante, antiseptice, antimicotice;
– antiinflamatoare (decongestive);
– antipiretice (febrifuge);
– fortifiante, tonice, mineralizante;
– aromatizante și odorante.

Alte întrebuințări ale trandafirului

Preparatele pe baza de trandafir sunt indicate în hiperhidroză (transpirație în exces), laringita, micoze bucale și vaginale, afte, faringite, amigdalite, stomatite, diaree cronică și dizenterie, hemoroizi, angină pectorală, acnee, plăgi, leucoree, iritații oculare ori la nivelul pleoapelor, conjunctivite. Ceaiul din petale proaspete de trandafir se întrebuințează în tratamentul astmului, în hemoptizie, dizenterie și gripăAceastă infuzie stimulează circulația sangvinăcombătând afecțiunile vaselor sanguine.

Petalele de trandafir se folosesc pentru prepararea diferitelor remedii, în stare proaspătă sau uscată. Ele trebuie culese dimineațăcând aerul este curat și umed, de preferat după ploaie sau după rouă abundențăSunt recomandate împotriva diverselor afecțiuniIată câteva exemple!

Remediu cu trandafir pentru stomatită

– Se mărunțesc 3 linguri de petale, se infuzează în două pahare cu apă clocotită, se lasă să se răcească și se clătește gură de câteva ori, în timpul zilei.

Pentru conjunctivită

– 1 lingură de petale uscate se infuzează în 200 ml de apă clocotită, timp de 30 de minute, apoi se strecoară și se lasă la răcit. Se șterg ochii cu infuzie de câteva ori pe zi, iar înainte de culcare se lasă pe pleoape timp de 30 de minute tampoane de vată îmbibate cu infuzie.

Remediu cu trandafir pentru amigdalita

– Se amestecă părți egale de petale de trandafir (proaspete sau uscate) cu miere de albine. Amestecul se păstrează în gură 20-30 de minute, apoi se elimina. Se repetă de două ori pe zi, timp de 3-4 zile.

Parodontoză – Pulberea din flori uscate amestecată cu miere de albine este un remediu pentru orice proces inflamator în cavitatea bucalăîn special parodontoză. Cu amestecul aromat se tamponează gingiile bolnave.

Spondiloză – Se macereaza 7-10 petale de trandafir în 125 ml de țuicătimp de 5 zile. Locurile bolnave se tamponează înainte de culcare, apoi se leagă cu un fular de lână.

Greutate netă: 100 grame
Mod de utilizare:

Se umezește pielea cu apă caldă, se spumează abundent, prin mişcări circulare, apoi se clăteşte bine, cu apă multă.

Mod de prezentare:
  • ambalaj specific.

Afectiuni

afectiunile vaselor sanguine, antifungic, antiseptic, facilitează cicatrizarea, sapun solid cu trandafir, stimuleaza circulatia sangvina

Mănăstirea Vatoped-Sf. Munte Athos

Fii primul care adaugi o recenzie la „Săpun natural-Trandafir-Sf. Mănăstire Vatoped-Muntele Athos”