un singur produs

4,50 lei

făină de grâu: albă 650 și neagră 1250, provenită din cultura Mănăstirii Turnu;

apă. Timp de fierbere : 8-10 minute.

În stoc

Tăiței cu Făină Neagră Turnu Apiplant

Tăiței cu Făină Neagră Turnu Apiplant  se folosesc în alimentație unde  joaca un rol foarte important în ceea ce priveste sănătatea. Atunci când alegem alimente bogate în proprietăți nutritive, îi oferim organismului nostru exact ce are nevoie.

Făina Neagră

Făina Neagra se face din endosperma bobului de grau si 10% tarate.

Consumul de făină neagra are numeroase beneficii pentru organismul uman:

Tăiței cu Făină Neagră Turnu Apiplant

previne cancerul tubului digestiv – aceasta datorita fibrelor vegetale pe care le conține, care absorb materiile toxice de pe traseu și le transportă pentru a fi eliminate, păstrând astfel „curățenia” acestui tronson, care este foarte vulnerabil la boala canceroasa în condițiile alimentației moderne.

• previne și combate constipația și colita, în special colita de putrefacție .

• previne balonarea – în special la persoanele care consuma multa carne, grasimi animale și multe lactate.

• duce la scăderea spontaă în greutate – pe langa faptul ca pâinea neagra este mai săracă în calorii, fibrele alimentare din componenta sa ajută la atingerea mai rapidă a senzației de sațietate.

• previne și ameliorează diabetul – mecanismele de acțiune încă nu sunt complet identificate, însă cert este ca toate produsele cu cereale integrale sunt mult mai sănătoase pentru pancreas decât cele cu făină albă.

• ajuta la tratarea bolilor de piele – prin efectul de dezintoxicare exercitat de fibrele alimentare din compoziția painii negre.

• previne ischemia cardiaca, ateroscleroza și impotenta vasculara – prin continutul în minerale și vitamine, grâul integral ajuta la menținerea în stare foarte buna a vaselor de sânge până la varste înaintate.

Ingrediente:
  făină de grâu: albă 650 și neagră 1250, provenită din cultura Mănăstirii Turnu;

apă.

Timp de fierbere : 8-10 minute.

Greutate 200 g
Prezentare Pungă polietilenă — 200 g.
Condiții de păstrare A se păstra la loc uscat și răcoros, ferit de lumină.
Atenționări Produsul conține gluten.
Cantitate 200 g
Mod de utilizare Timp de fierbere 6-8 min.
Perioada de valabilitate 4 luni

Afectiuni

balonare, constipatie, Diabet, taietei cu faina neagra

Manastirea Turnu