Tărâțe de grâu -Turnu Apiplant

Tărâțe de grâu provenite din cultura Mănăstirii Turnu. Tărâțele de grâu au numeroase proprietăți : regleaza digestia, sunt emoliente, în special pentru stomac și intestine, laxative, nutritive, reconfortante, remineralizante, tonic general.

Tărâțe de grâu -Turnu Apiplant

Tărâțe de grâu -Turnu Apiplant provenite din cultura Mănăstirii .

Tărâțele  de grâu sunt folosite de sute de ani, sunt un remediu ieftin și eficient, sunt unul dintre cele mai importante „medicamente” ale naturii, cu rezultate surprinzătoare asupra sănătăți.

Proprietățile Tărâțelor de Grâu

• Bogate în grupul de vitamine B (B1, B2, B3, B5, B6, B8, B9),
  • Aminoacizi graşi esenţiali: acid palmitic, stearic, palmitoleic, oleic, linoleic, linolenic.
  • Carbohidraţi: acid fitic și poliuronic, amidon, celuloză, fructoză, sucroză.
  • Purine: adenină, guanină.
  • Fosfolipide: fosfatidilcolină, fosfatidiletanolamină.
  • Steroli: beta-sitosterol.
  • Minerale: sodiu, potasiu, magneziu, calciu, mangan, fier, fosfor, cobalt, cupru, zinc, nichel, crom, molibden, fosfor, clor, fluor, iod, bor, seleniu, siliciu.
Tărâțe de grâu -Turnu Apiplant

Tărâțele de grâu au numeroase proprietăți : reglează digestia, sunt emoliente, în special pentru stomac și intestine, laxative, nutritive, reconfortante, remineralizante, tonic general.

Sunt indicate în următoarele cauze:endocrine, afecțiuni ale ovarelor, afecțiunile ale prostatei, adenopatii, anemie, cancer, dermatoze diferite, diabet zaharat, epilepsie, obezitate, afecțiuni neuro-musculare, afecțiuni neurologice, afecțiuni ale sistemului neuro-vegetativ, afecțiuni cardiace, ateroscleroza, afectiuni digestive, ale ficatului, constipației cronică, dureri epigastrice, hemoroizi, adenom de prostată, fibrom uterin, impotență sexuală, sterilitate, afecțiuni renale, cistita, retenție urinară, laringită, rahitism, depresie nervoasă, nevroze, reumatism, majoritatea afecțiunilor care sunt denumite cu „hipo” sau „hiper”, pentru ca taratele contribuie la reglarea întregului organism.

Utilizare Tărâțe de grâu -Turnu Apiplant

Tărâţele măcinate fin (pentru a fi asimilate mai uşor de către organism) se pot lua aşa cum sunt, în orice cantitate.

– Pulbere de tărâţe, câte 1-2 linguri adăugate în mâncare, de 3-5 ori pe zi.
– Apă de tărâţe (utilă pentru anemii şi boli nervoase). Se pun 3 linguri de tărâţe într-un litru de apă și se lasă de seara până dimineaţa. Se strecoară şi se bea această apă în locul oricărei alte ape, fiind mult îmbogăţită cu vitaminele din complexul B. Îi ajută mai ales pe cei stresați sau cu anumite dereglări la nivelul creierului.

Apă de tărâţe cu pulberi din plante medicinale
Tărâțe de grâu -Turnu Apiplant

La 1 litru de apă de tărâțe, se pot adăuga diferite pulberi de plante medicinale.

De pildă:

• – Dacă aveţi o dereglare glandulară, puneţi 4 linguriţe de praf de obligeană.
  • – Dacă sunteți nervos şi agitat, puneți 4 linguriţe de rădăcină de ciuboţica cucului.
  • – Dacă aveți o infecție, puneți 4-8 linguriţe de praf de cimbru sau flori de gălbenele.
  • – În afecţiuni cardiace sau venoase, puneți 4 linguriţe de vâsc.
  • – În lipsa poftei de mâncare, puneți 3-4 linguriţe de praf de ţintaură.
  • – Pentru afecţiuni renale, puneți 4 linguriţe de osul iepurelui.
  • – Pentru afecţiuni pancreatice, puneți 4 linguriţe de seminţe măcinate de schinduf.
  • – Pentru afecţiuni ale ficatului, puneți 4-8 linguriţe de anghinare.
  • – În anemie, slăbiciune, puneți 4-8 linguriţe fructe măcinate de cătină, coacăz negru sau măceşe. – În diabet sau afecţiuni digestive cu diaree, puneți 4-8 linguriţe de fructe de afine.
  • – În cancer, puneți 4-8 linguriţe de fructe de coacăz negru şi 2 linguriţe de coajă de ulm.
  • – În obezitate, puneți 4-8 linguriţe de fructe de soc.
Prezentare Pungă de hârtie — 1 kg.
Condiții de păstrare A se păstra în spații curate, uscate, răcoroase și bine aerisite.

digestie

Manastirea Turnu

Fii primul care adaugi o recenzie la „Tărâțe de grâu -Turnu Apiplant”