Tinctura cu gălbenele – 100 ml

Tinctura cu gălbenele

Tinctura cu gălbenele – 100 ml

Tinctura de Gălbenele este un remediu natural mănăstiresc preparat cu migală pentru buna funcționare a aparatului gastrointestinal, protecția ficatului și combaterea stresului și a oboselii.

Tinctura cu Gălbenele este un remediu natural mănăstiresc preparat cu migală pentru buna funcționare a aparatului gastrointestinal.

Cum acționează?
  • susține funcționarea normală a ficatului;
  • ameliorează afecțiunile tubului digestiv;
  • sprijină sistemul imunitar;
  • ajută organismul să depășească stresul și epuizarea;
  • susține organismul pentru a face față schimbărilor fiziologice asociate vârstei.
Pentru ce se recomandă ?
  • în afecțiuni cutanate: plăgi, degerături, arsuri, înțepături de insecte, eritem, eczeme, fisuri, fistule;
  • acnee;
  • ulcer varicos;
  • în afecțiuni digestive: inflamații bucale, faringiene, gastrice, duodenale, enterale și colonice, ulcer gastric și duodenal
  • hemoroizi;
  • în afecţiuni genitale.
Ce ingrediente conține ?

alcool etilic (min 30% v/v), Gălbenele (Calendula officinalis) flori (5%).

Extract de planta bio, proaspătă (necongelată).

Ce proprietăți au Gălbenele?
Gălbenele ajută tubul digestiv

Gălbenele sunt unul din cele mai eficiente remedii pentru orice fel de leziuni care afectează integritatea pielii sau a mucoaselor. Acestea au efect  antiinflamator (datorită saponozidelor), trofic, protector și cicatrizant (datorită saponozidelor, carotenoidelor, flavonelor) .

Florile de Gălbenele sunt recunoscute ca având acțiune:

• imunostimulatoare;
  • antiinflamatoare;
  • decongestivă;
  • antiseptică;
  • antimicrobiană;
  • cicatrizantă;
  • grăbesc vindecarea și regenerarea țesuturilor;
  • coleretică și hipolipemiantă, prin principiile amare și de reglare a funcției biliare;

Prin proprietăţile cicatrizante şi calmante, extracul hidroetanolic de Gălbenele se recomandă în gastrită hiperacidă, ulcer gastric şi duodenal.

Florile de Gălbenele reglează funcția biliară, prin principiile amare având o acțiune hipolipemiantă, coleretică.

Se recomandă în tratamentul colecistitelor, dischineziei biliare atone și hipotone, precum și în creșterea secreției de bilă a celulelor hepatice.

Mod de utilizare:

• adulți și tineri de peste 15 ani, câte 30 – 40 picături de 3 ori pe zi, înainte de masă, diluate în 50 ml apă
  • Copii între 7 şi 14 ani: ½ din doza adultului.

Extern

Tamponare locală

Indicații

Produsul este un supliment alimentar și nu trebuie să înlocuiască o dietă variată și un stil de viață sănătos. Produsul nu conține conservanți și coloranți artificiali. A nu se depăși doza recomandată pentru consumul zilnic, a nu se lăsa la îndemâna și vedrea celor mici. A se consuma cu prudență de către persoanele care manipulează vehiculele.

Contraindicat

• persoanelor cu alergie la Gălbenele/plante din Fam. Asteraceae
  • persoanelor cărora le este interzis/limitat consumul de alcool, copiilor, în sarcină şi alăptare.

Condiții de păstrare: în locuri uscate ferit de lumina directă a soarelui, la temperatura camerei.

Mod de prezentare:

Sticlă închisă la culoare.

Greutate: 100 ml

Mănăstirea Dragomirna

afectiuni genitale, arsuri, digestie, ficat, hemoroizi, înțepături de insecte, tinctura de galbenele, ulcer varicos

Fii primul care adaugi o recenzie la „Tinctura cu gălbenele – 100 ml”