Tinctura Levabus pentru cefalee – 100 ml

Tinctura Levabus pentru cefalee

Tinctura Levabus pentru cefalee – 100 ml

Tinctura Levabus pentru cefalee este un remediu natural mănăstiresc care ajută la instaurarea stării de calm și combate migrenele.

Tinctura Levabus pentru cefalee – remediu naturist mănăstiresc
  • menține sănătatea sistemului nervos;
  • combate cefalee, migrenele, durerile de cap;
  • îmbunătățește calitatea somnului;
  • ajută la instaurea stării de calm și relaxare.
Ce ingrediente conține Tinctura Levabus pentru cefalee?

soluție hidroalcoolică (apa- 72%, alcool etilic 96 grade- 28%), amestec de plante: LAVANDĂ (Lavandula angustifolia)- flori, ROINIȚĂ (Melissa officinalis)- partea aeriană, TALPA GÂȘTII (Leonotus cardiaca)- partea aeriană, BUSUIOC (Ocimumbasilicum)- părți aeriene, MĂGHIRAN (Majoranahortensis)- părți aeriene.

Extract de plante bio, proaspete (necongelate).

Conținut alcoolic: 28% v/v

Beneficiile Lavandei din Tinctura Levabus pentru cefalee

Lavanda este un sedativ natural, fiind recomandată în tratamentul depresiei, atacurilor de panică și anxietății.

Roinița ajută la instaurarea stării de calm

Roinița este un excelent calmant nervos, ajută contra durerilor de cap care apar pe fond de stres și de suprasolicitare. Planta este benefică și contra insomniei și a tulburărilor digestive care apar pe fond nervos.

Timp de sute de ani roinița a fost folosită pentru longevitate, memorie și susținere a funcțiilor mentale. Studiile recente au atestat faptul că această plantă este foarte potrivită pentru bolnavii de Alzheimer (reduce starea de agitație și îmbunătățește memoria).

De asemenea, este un remediu indicat contra tulburărilor de memorie post-traumatice, precum și contra tulburărilor de memorie produse de problemele vasculare cerebrale.

Roinița are efecte înviorătoare asupra psihicului, favorizând gândirea optimistă și amplificând tonusul psihic și mental.

Talpa-gâștii regăsită în Tinctura Levabus pentru cefalee

Talpa-gâștei este un sedativ ce acţionează  asupra fiecărui organ în parte. Aceasta contribuie la reechilibrarea organismului, reducând starea de încordare și de excitaţie nervoasă.

Eficientă în insomnie (fiind de 3 ori mai puternică decât valeriana), ea are acţiune sedativă, calmantă asupra sistemului nervos central şi vegetativ.

BUSUIOCUL combate migrenele

Busuiocul energizează şi vitaminizează. Prin conţinutul bogat în vitamine A şi C, în minerale – calciu şi fier, busuiocul are un efect revigorant deosebit asupra organismului. Este un tonic foarte bun în timpul virozelor şi în perioadele intersezoniere, întărind imunitatea şi combătând stările febrile.

Datorită proprietăţilor antimicrobiene şi antispastice, preparatele din busuioc sunt eficiente într-o gamă largă de boli: gripă, bronşită, afte, ulcer gastric, infecţii urinare, nevralgii. Terapia cu busuioc este foarte eficientă în afecţiuni pe fond nervos, altfel greu de vindecat (migrene şi anxietate).

MĂGHIRANUL contribuie la instaurarea stării de calm

Mãghiranul este o plantã ierboasã, aromatã, originarã din zona mediteraneanã. Pãrţile aeriene ale mãghiranului conţin ulei volatil format din terpinen, pinen, sabinen, carvacrol, precum şi acizi graşi, triterpene, flavonoizi.

Mãghiranul are proprietãţi stomahice, antispastice şi sedative. Preparatele medicinale din mãghiran se recomandã pentru stimularea digestiei, în meteorism abdominal, colici abdominale şi pentru calmarea stãrilor de nervozitate sau nelinişte.

Măghiranul stimulează lactaţia şi transpiraţia. Cea de-a doua acţiune, în combinaţie cu proprietăţile diuretice ale plantei, ajută la eliminarea toxinelor din organism.

Utilizat sub formă de aplicaţii externe, uleiul esenţial calmează durerile articulare şi musculare, putând fi util în uşurarea durerilor de dinţi şi a ulcerelor bucale.

Mod de utilizare Tinctura Levabus pentru cefalee

• adulți și tineri de peste 15 ani, câte 20 picături de 3 ori pe zi, înainte de masă, diluate în 50 ml apă;
  • Copii între 7 şi 14 ani: ½ din doza adultului.

Extern

Aplicaţii locale cu soluţia diluată.

A se agita flaconul înainte de utilizare!

Indicații

Produsul este un supliment alimentar și nu trebuie să înlocuiască o dietă variată și un stil de viață sănătos. Produsul nu conține conservanți și coloranți artificiali. A nu se depăși doza recomandată pentru consumul zilnic, a nu se lăsa la îndemâna și vedrea celor mici. A se consuma cu prudență de către persoanele care manipulează vehiculele.

Contraindicat
  • persoanelor cu alergie la componentele produsului;
  • persoanelor cărora le este interzis/limitat consumul de alcool, copiilor, femeilor însarcinate şi care alăptează, precum și în caz de afecțiuni psihice;
  • Se administrează cu prudență persoanelor cu gastrită hiperacidă și ulcer gastric și duodenal (alcoolul poate crește aciditatea gastrică).

Condiții de păstrare: în locuri uscate ferit de lumina directă a soarelui, la temperatura camerei.

Mod de prezentare Tinctura Levabus pentru cefalee

Sticlă pet închisă la culoare.

Greutate Tinctura Levabus pentru cefalee: 100 ml

calmant, calmeaza iritatiile, cefalee, dureri de cap, migrene, sistem nervos, Tinctura Levabus pentru cefalee

Fii primul care adaugi o recenzie la „Tinctura Levabus pentru cefalee – 100 ml”