Tinctura Silur pentru sănătatea vizuală – 100 ml

Tinctura Silur pentru sănătatea vizuală

Tinctura Silur pentru sănătatea vizuală – 100 ml

Tinctura Silur pentru sănătatea vizuală este un remediu natural mănăstiresc care ajută la menținerea sănătății ochilor și îmbunătățește vederea.

Tinctura Silur pentru sănătatea vizuală – remediu naturist mănăstiresc
  • prevenirea și tratarea unor boli de ochi;
  • buna funcționare a mucoaselor de la nivelul ochilor;
  • adjuvant în conjunctivite, inflamații oculare, secreții oculare purulente, fotofobie, catar ocular;
  • protejează ochi obosiți ca urmare a solicitărilor intelectuale;
  • îmbunătățește vederea.
Ce ingrediente conține Tinctura Silur pentru sănătatea vizuală?

soluție hidroalcoolică (apa- 87%, alcool etilic 96 grade- 26%), părți aeriene de SILUR (Euphrasia stricta).

Extract de planta bio, proaspătă (necongelată).

Conținut alcoolic: 20% v/v

Cum ajută Silurul vederea?

Cea mai cunoscută utilizare medicală a Silurului este vindecarea afecțiunilor oftalmologice, întrebuințarea lui datând încă din Evul Mediu târziu.

În epoca modernă, o serie de studii clinice îi atestă acțiunea antiinflamatoare, Silurul are un efect calmant și de echilibrare.

El este antibiotic în afecțiunile oculare, reface mușchii ochiului, ameliorează senzația de usturime, crește acuitatea vizuală. Extractul de silur previne afecțiunile oculare și procesele degenerativ-distrofice ale membranei oculare.

Și-a dovedit eficiența și în stările de oboseală ale ochilor, determinate de iluminatul artificial și în hipersensibilitate la lumina solară. Silurul tratează și alunitele de pe pleoape.

Tinctura de Silur menține sănătatea vizuală

Compresele cu ceai şi suc din Silur, obţinut prin presare, ajută în blefarită, conjunctivită, inflamația corneii, inflamații acute ale ochilor. Este benefic și în traumatisme recente ale ochiului sau lăcrimarea lor din cauza vântului, oboselii cauzate de concentrarea prelungită a privirii.

În acest scop, se pot face tamponări și cu tinctură de Silur în jurul ochilor sau se pot ţine comprese timp de o jumătate de oră. Tot în caz de conjunctivită se pot face băi de ochi cu infuzie preparată din 3 linguri de Muşeţel la o cană cu apă.

Silurul a fost folosit cu rezultate bune în unele cazuri pentru tratarea cancerului localizat în apropierea ochilor, a tulburărilor de vedere care apar odată cu înaintarea în vârstă. Acesta este utilizat și pentru ameliorarea complicațiilor oculare grave ale unor boli precum diabetul sau scleroza multiplă. Se utilizează, de obicei, în afecțiunile oculare care necesită tratament îndelungat.

Însăși denumirea populară a plantei arată valențele ei terapeutice. Dacă românii îi spun „iarba ochilor”, în traducere din limba engleză, denumirea plantei înseamnă „ochi limpezi”. Versiunea din limba franceză  s-ar traduce: „scapă de ochelari”, din limba greacă – „bucuria unei bune vederi”, iar din limba germană – „alinare pentru ochi”.

Mod de utilizare Tinctura Silur pentru sănătatea vizuală

• adulți și tineri de peste 15 ani, câte 20 picături de 3 ori pe zi, înainte de masă, diluate în 50 ml apă
  • Copii între 7 şi 14 ani: ½ din doza adultului.

Extern

Aplicaţii locale cu soluţia diluată.

A se agita flaconul înainte de utilizare!

Indicații

Produsul este un supliment alimentar și nu trebuie să înlocuiască o dietă variată și un stil de viață sănătos. Produsul nu conține conservanți și coloranți artificiali. A nu se depăși doza recomandată pentru consumul zilnic, a nu se lăsa la îndemâna și vedrea celor mici. A se consuma cu prudență de către persoanele care manipulează vehiculele.

Tinctura de Silur este contraindicată
  • persoanelor cu alergie la componentele produsului
  • persoanelor cărora le este interzis/limitat consumul de alcool, copiilor, femeilor însarcinate şi care alăptează, precum și în caz de afecțiuni psihice.
  • Se administrează cu prudență persoanelor cu gastrită hiperacidă și ulcer gastric și duodenal (alcoolul poate crește aciditatea gastrică).

Condiții de păstrare: în locuri uscate ferit de lumina directă a soarelui, la temperatura camerei.

Mod de prezentare Tinctura Silur pentru sănătatea vizuală

Sticlă pet închisă la culoare.

Greutate Tinctura Silur pentru sănătatea vizuală: 100 ml

adjuvant in conjunctivite, catar ocular, fotofobie, inflamatii oculare, sanatatea ochilor, Tinctura Silur pentru sănătatea vizuală

Fii primul care adaugi o recenzie la „Tinctura Silur pentru sănătatea vizuală – 100 ml”