Ulei esențial BIO – Rozamarin- Sf. Muntele Athos

Ulei esential BIO – Rozamarin- Sf. Muntele Athos

Ulei esențial BIO – Rozamarin- Sf. Muntele Athos

Origine: cultura ecologica a Sfintei Manastiri Vatoped din Muntele Athos Uleiul esential din Rozmarin (Rosmarinus officinalis), de la Manastirea Vatoped, conține antioxidanți naturali care protejează celulele și țesuturile de deteriorarea oxidativă.

Ulei esential BIO – Rozamarin– Sf Muntele Athos- 10 ml.

Uleiul esențial din Rozmarin (Rosmarinus officinalis), de la Mănăstirea Vatoped, conține antioxidanți naturali care protejează celulele și țesuturile de deteriorarea oxidativă.

Cum acţionează?

Contribuie la o digestie mai bună a grăsimilor și ameliorează durerile de stomac.

Susține sistemul imunitar și contribuie la apărarea naturală a corpului.

Ce proprietăți are Uleiul esential BIO – Rozamarin?

Frunzele de Rozmarin conţin ulei volatil cu aromă puternică, stimulatoare. Plantă adaptogenă și antioxidantă, Rozmarinul previne îmbătrânirea celulară.

Datorită conţinutului ridicat în flavonoide, ea stimulează circulaţia cerebrală şi microcirculaţia, este eficientă în afecţiuni neurologice, vertij, migrene, anxietate şi depresii.

Pentru reglarea sistemului nervos, Rozmarinul este un neegalat tămăduitor, fiind numit și „iarba aducerii-aminte”. La şcolari, studenţi şi adulţii cu muncă de birou, Rozmarinul îmbunătăţeşte memoria şi capacitatea de concentrare.

În Grecia antică, planta avea o astfel de formidabilă reputație că îmbunătățește memoria, încât studenții adesea îți puneau crenguțe de Rozmarin în păr când studiau pentru examene. Și ultimele cercetări au arătat că performanța cognitivă se îmbunătățește când un compus din Rozmarin este absorbit în sânge.

În plus, această plantă este benefică în insomnii, în stări de nervozitate, angoase, migrene de origine nervoasă, dureri de cap, anxietate. Ameliorează instabilitatea emoţională, oboseala prelungită, slăbirea treptată a memoriei și surmenajul fizic şi intelectual.

Mod de utilizare:

Ulei esential BIO – Rozamarin- Sf Muntele Athos

2 picături într-un 1 pahar de suc, de două ori pe zi.

Se diluează 1 ml în 25 ml ulei de migdale sau de floarea-soarelui și se masează, fie pe articulații și mușchi pentru ameliorarea durerii, pe scalp pentru ameliorarea durerilor de cap , sau pe tâmple pentru a stimula creșterea auzului  .

10 picături în apa de baie ameliorează durerea degetelor de la maini si de la picioare și ajuta la refacere după epuizare și oboseală.

Contraindicat
  • persoanelor cu alergie la oricare din componentele produsului.

Condiții de păstrare: în locuri uscate ferit de lumina directă a soarelui, la temperatura camerei.

Mod de prezentare: sticlă brună- 10 ml

alergie digestiva, concentrare, digestie, durere de stomac, Întărirea sistemului imunitar, tulburari digestive, ulei de rozmarin, ulei esential

Mănăstirea Vatoped-Sf. Munte Athos

Fii primul care adaugi o recenzie la „Ulei esențial BIO – Rozamarin- Sf. Muntele Athos”