Informații despre categoria Tinctură din secțiunea Leacuri

Tinctură – este o categorie care cuprinde o gamă de tincturi preparate cu migală ce sunt utilizate ca remedii naturale mănăstirești  pentru o paletă largă de afecțiuni, de la întărirea sistemului imunitar până la combaterea alergiilor, de la banale răceli până la afecțiuni grave (dureri reumatice, tumori etc.).

Tincturile disponibile pe site-ul nostru Daruri Mănăstirești, sunt obținute din plante proaspete, necongelate, ce sunt macerate în soluții hidraalcoolice (apă și alcool etilic de 60-90 de grade)

Tincturile- remedii naturiste mănăstirești

Acestea prezintă un conținut bogat de principii active și o însemnată valoare nutritivă. Acționează rapid, protejând, totodată, mucoasa gastrică.

Datorită gustului amărui-aromat și mirosului plăcut, sunt ușor de administrat în ceaiuri sau apă, dar și copiilor în doze optime.

Se recomandă consumul lor și în scop preventiv, ca băuturi vitaminizante și energizante, pentru o alimentație zilnică sănătoasă.

Mod de utilizare a tincturilor mănăstirești

Intern după caz

• adulți și tineri de peste 15 ani, între 20-50 picături (în funcție de tinctură) de 3 ori pe zi, înainte de masă sau după masă, diluate în 50 ml apă sau ceai, în cure de 3-4 săptămâno
  • Copii între 7 şi 14 ani: ½ din doza adultului.

Extern după caz

Aplicaţii locale cu soluţia diluată, gargara, frecții, comprese,

A se agita flaconul înainte de utilizare!

Indicații

Produsul este un supliment alimentar și nu trebuie să înlocuiască o dietă variată și un stil de viață sănătos. Produsul nu conține conservanți și coloranți artificiali. A nu se depăși doza recomandată pentru consumul zilnic, a nu se lăsa la îndemâna și vedrea celor mici. A se consuma cu prudență de către persoanele care manipulează vehiculele.

Contraindicat
  • persoanelor cu alergie la componentele produsului
  • persoanelor cărora le este interzis/limitat consumul de alcool, copiilor, femeilor însarcinate şi care alăptează, precum și în caz de afecțiuni psihice.
  • Se administrează cu prudență persoanelor cu gastrită hiperacidă și ulcer gastric și duodenal (alcoolul poate crește aciditatea gastrică).

Condiții de păstrare: în locuri uscate ferit de lumina directă a soarelui, la temperatura camerei.

Tincturile disponibile pe site-ul nostru sunt preparate la 3 mănăstiri românești:

Mănăstirea Paltin Petru Vodă

Avem disponibile peste 30 de tipuri de tincturi care ajută la întreținerea sănătății întregului organism: de propolis, pentru imunitate, pentru alergii, pentru sănătatea ochilor, pentru glandele endocrine pentru aparatul respirator, pentru sistemul nervos, pentru aparatul cardiovascular, pentru aparatul gastrointestinal, pentru aparatul genito-urinar, pentru sistemul osos, pentru tumori.

Aceste tincturi sunt disponibile în ambalaje pet.

Mănăstirea Dragomirna

Avem disponibile peste 10 de tipuri de tincturi care ajută la întreținerea sănătății întregului organism: de propolis, de cătină, de coada-șoricelului, de echinacea, de gălbenele, de isop, de leurdă, de lavandă, de păducel, de păpădie, de salvie, de sânziene, de trei-frați-pătați, de cătină și propolis. Aceste tincturi sunt recomandate ca adjuvant pentru o serie de afecțiuni, cum ar fi: pentru imunitate, pentru alergii, pentru sănătatea ochilor, pentru glandele endocrine pentru aparatul respirator, pentru sistemul nervos, pentru aparatul cardiovascular, pentru aparatul gastrointestinal, pentru aparatul genito-urinar, pentru sistemul osos, pentru tumori.

Aceste tincturi sunt disponibile în ambalaje atât la pet cât și la sticlă.

La Mănăstirea Nera Plant sunt preparate următoarele tincturi:

Sunt disponibile 20 de tipuri de tincturi care ajută la întreținerea sănătății întregului organism.

Puteți alege în funcție de nevoi: Bitterul cu plante românești Nera Plant, Alergo-Complex, Cardio-Complex, Detoxi-Complex, Digesto-Complex, Endocrino-Complex, Entero-Complex, Femina-Complex, Glicemo-Complex, Helmi-Complex, Hepato-Complex, Imuno-Complex, Laxo-Complex, Memo-Complex, Oftalmo-Complex, Pneumo-Complex, Tinctura de propolis, Prostal-Complex, Renalo-Complex, Vito-Complex.

Aceste tincturi sunt ambalate în Sticlă violet la cantitate de 200 sau 500 ml.

Cercetările din domeniul biofotonicii, prin măsurarea radiațiilor celulare, au demonstrat că sticla violet este cel mai indicat tip de ambalaj. Aceasta oferă protecția optimă împotriva luminii din domeniul vizibil.  Sticla are rolul de a încetini procesul de alterare a produsului ca urmare a radiației luminoase.

O calitate unică a acestei sticle, care o recomandă înainte de plastic și sticla colorată, este permisivitatea pe care o prezintă pentru trecerea luminii din spectrul ultraviolet și infraroșu. Acest lucru contribuie la menținerea vitalității structurilor moleculare din substanțele conținute.

Afișez 1–12 din 93 de rezultate