Puteți comanda produse în valoare de minim 100 lei și primiți cadou Revista Daruri Mănăstirești.
Rețeta Urzici cu Ulei de Salvie
Rețeta Urzici cu Ulei de Salvie

Secretul acestei rețete este uleiul de măsline și salvie, și condimentul bio cu salvie, mentă și chimen de la Mănăstirea Slatina Nera.

Rețeta urzici cu Ulei de salvie

Ingrediente:

Mod de preparare:

 • Se curăță foarte bine urzicile, alegând frunzele tinere, apoi se spală în mai multe ape.
 • Se opăresc aproximativ 5 minute în apa clocotită cu sare până când codițele frunzelor s-au înmuiat.
 • Se toacă urzicile cât mai mărunt.
 • Se călește ceapa tocată mărunt în uleiul de măsline cu salvie până când s-a înmuiat. Se adaugă 2 căței de usturoi tocați la cuțit, se lasă 30 secunde, apoi se pun urzicile, se presară o lingură de făină și se amestecă.
 • Se adaugă 500 ml din zeama în care au fiert urzicile, și se adaugă condimentul bio cu salvie, mentă și chimen și restul de usturoi dat prin presă.
 • Se fierbe la foc mic până când lichidul s-a evaporat și mâncarea s-a îngroșat.

Vă dorim poftă bună și o zi cât mai productivă!

Dumnezeu să ne ajute!

Descriere
Ce ingrediente conține?

Ulei Nera Plant de salvie

Salvie (Salvia officinalis) – 10%, excipient: ulei de măsline extravirgin.

Produs natural obținut din părți aeriene de salvie (Salvia officinalis), proaspăt culese, ale căror substanţe active au fost extrase în ulei de măsline extravirgin.

Remediu naturist mănăstiresc
 • Tonic fizic şi mental,
 • Stimulează secreţia bilei de către celulele hepatice,
 • Favorizează eliminarea gazelor din intestine,
 • Diminuează transpiraţia excesivă,
 • Uşor hipoglicemiant,
 • Antiseptic, cicatrizant.
Proprietăți ingrediente Ulei Nera Plant de salvie

Salvia – Frunzele conţin 3-8% taninuri catechice, acizi fenolici: rosmarinic, cafeic, clorogenic, ferulic şi galic, 1-3% flavonoide: apigenină, derivaţi ai luteolinei. Cele mai importante substanţe active ale plantei sunt: uleiul esenţial (1-2%), salvinul, cirsimaritinul şi acidul rosmarinic. Salvinul şi cirsimaritinul distrug bacteriile; acidul rosmarinic are efect antiinflamator, iar uleiul esenţial actionează ca antiperspirant, influenţând centrul de comandă din creier al reglării temperaturii corpului.

Ulei Nera Plant de salvie

Datorită compoziţiei chimice complexe a uleiului esenţial şi a celorlalte substanţe active din frunze, extractele de salvie au proprietăţi coleretice, carminative, estrogene, antiseptice şi uşor astringente. Se utilizează ca eupeptic-amar, stimulent în dispepsii şi atonii gastro-intestinale, colagog şi în disfuncţii ovariene.

Uleiul de măsline extravirgin

păstrează cel mai bine proprietățile nutritive ale măslinelor, având o aromă deosebită și o aciditate echilibrată. Cu vitamine precum A, B1, B2, C, D, E, K, acizi grași nesaturați 85%, acizi grasi saturați 15%, trigliceride și clorofilă, acest tip de ulei este foarte bine tolerat de stomac, ajută la combaterea ulcerului și a gastritei, reduce riscul bolilor cardiace şi canceroase, mărește rezistenţa vaselor sanguine, inclusiv a pereţilor arteriali, întărește sistemul imunitar al organismului şi previne îmbătrânirea celulelor. Știați că acizii graşi nesaturaţi şi monosaturaţi, care reprezintă circa 75% din compoziţia uleiului de măsline extravirgin, sunt similari cu cei prezenţi în laptele matern? Acest lucru explică de ce uleiul de măsline este atât de bine tolerat de organism.

Uleiul de măsline extravirgin este recomandat chiar și bebelușilor, de la începutul diversificării alimentației, adăugat în piureul de legume sau în supa de la prânz.

Utilizare Ulei Nera Plant de salvie

În regim obişnuit de viaţă: 1-2 linguriţe în salate, mâncăruri, la prepararea produselor de panificaţie.

Pentru persoane cu probleme de sănătate, intern:

Adulți: câte 1 linguriţă de 2-3 ori/zi, înaintea meselor principale, în care puteți adăuga 1-2 picături de lămâie.

Copii: ½ linguriță de 2 ori pe zi.

Contraindicat persoanelor cu alergie sau hipersensibilitate la oricare dintre componentele produsului.

Ulei Nera Plant de salvie

Informații nutriționale pentru 100ml:

Valoare energetică: 3696kJ/899kcal
Grăsimi: 99,93g
– din care acizi grași saturați: 13,6g
Glucide: <0,2g
– din care zaharuri: <0,2g
Fibre: <0,5g
Proteine: <0,3g
Sare: 0,02g

 

Adaugă un comentariu

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0770 948 482

Suntem pe facebook