Cremă cu gălbenele – 40 grame

Cremă cu gălbenele

Cremă cu gălbenele – 40 grame

(3 recenzii de la clienți)

Regenerator natural al pielii

Ideală pentru îngrijirea pielii uscate și lipsite de vitalitate, crema oferă o hidratare profundă dând pielii un aspect suplu și catifelat. Remediu natural mănăstiresc în tratarea eczemelor, acneei, urticariei, degerături, furunculoză, negi, dermatită seboreică, etc.

Ingredientele naturale din Cremă cu gălbenele realizează o barieră protectoare la nivelul pielii, prin care este asigurată hidratarea din exterior şi împiedicarea evaporării rapide din interior.

Compoziție Cremă cu gălbenele :
  • Extract uleios de gălbenele (Calendula Officinalis Flower extract);
  • Ulei de măsline extravirgin (Olea Europaea Fruit Oil);
  • Ceară de albine (Cera Alba);
  • Lanolină (Lanolin);
  • Ulei esențial de lavandă (Lavandula Angustifolia flower Oil);
  • Vitamina E (Tocopheryl Acetate);
  • Linalool (Linalool).

Produs natural, fără adaosuri de conservanți de sinteză sau parfumuri, având ca destinație îngrijirea pielii corpului.

Ingredientele naturale conferă cremei un miros specific, plăcut, care nu interferează cu parfumul purtat de persoana care utilizează crema.

Descrierea ingredientelor  din Cremă cu gălbenele :

Gălbenelele au un rol deosebit în menținerea tinereții și frumuseții tenului. Ajută tenurile iritate, uscate și ofilite. Reduc ridurile și estompează petele maronii. Gălbenelele sunt de mare ajutor şi în tratarea alergiilor, eczemelor, acneei, urticariei. Regenerează pielea afectată de arsuri şi degerături. Accelerează cicatrizarea rănilor. Sunt adjuvant în furunculoză, negi, scabie, dermatită seboreică. Sunt recunoscute pentru efectul lor în următoarele afecțiuni: ganglioni măriți, hemoroizi externi, ulcere varicoase, flebite, călcâie crăpate, vânătăi, ulcerații pe sân (maligne sau benigne) și răni produse de cancerul pielii, infecții fungice în zona genitală și perianală.

Uleiul extravirgin de măsline

este bogat în vitaminele A, D, E şi K. Protejează pielea de deshidratare și ameliorează semnele de îmbătrânire a pielii. Conține scualene, compuși fenolici, fitosteroli și vitamina E. Emolient și nutritiv, el hrănește pielea în profunzime și echilibrează sistemul natural de hidratare al pielii. Este un bun antioxidant, protejează împotriva acțiunii nefaste a radicalilor liberi, reduce efectele îmbătrânirii, roșeața și iritațiile. Este un ulei foarte blând, bine tolerat și de pielea cea mai sensibilă, având acțiune fortifiantă și asupra unghiilor.

Vitamina E

este un antioxidant puternic, foarte util în compozițiile cosmetice care conțin ingrediente cu potențial oxidativ. Este benefică pentru piele ca activ anti-aging, regenerator și protector. Vitamina E poate reduce riscul de inflamații și tumori prin neutralizarea radicalilor liberi.

Ceara de albine

este folosită în prepararea unguentelor, deoarece conferă acestora consistenţă şi stabilitate. Este cunoscută pentru acţiunea ei de restructurare şi elasticizare a pielii, pe care o calmează şi o ajută să reţină umezeala.

Uleiul esențial de Lavandă

calmează, cicatrizează, are efect antiinflamator. Are, de asemenea, proprietăţi antifungice, antiseptice şi regenerative, ajutând la relaxarea pielii. Vitamina E conținută conferă elasticitate pielii.

Beneficiile ingredientelor naturale folosite în Crema cu gălbenele:
  • extractul uleios de gălbenele – calmează arsurile solare și cicatrizează rănile;
  • ceara de albine – conferă consistenţă şi stabilitate cremelor;
  • uleiul de măsline extravirgin – hidratant intens care regenerează celulele pielii și catifelează tenul;
  • lanolina – favorizează pătrunderea în piele a substanțelor active;
  • uleiul esențial de lavandă – calmant cutanat, liniștește pielea rănită, înroșită, arsă de soare sau înțepată de insecte;
  • vitamina E – antioxidant puternic.
Greutate netă: 40 g
Mod de utilizare Cremă cu gălbenele:

Crema se aplică în strat subţire pe faţa umectată. Apa ajută la transportarea uleiurilor în straturile profunde ale pielii. Se masează uşor până la absorbţie completă, folosind mişcări ample şi circulare.

Precauţii:

Se recomandă testarea prealabilă a sensibilităţii pe o porţiune mică de piele. Nu se recomandă pentru tenul gras.

Contraindicaţii:

Alergie la oricare dintre componentele produsului.

A se păstra la temperaturi de 15-25°C. A nu se lăsa la îndemâna copiilor.

Produs testat dermatologic. Produs natural mănăstiresc.

Mănăstirea Dragomirna

acnee, acnee juvenila, calmant, calmeaza iritatiile, crema cu galbenele, dermatite, eczeme alergice, hemoroizi, hidratare

3 recenzii pentru Cremă cu gălbenele – 40 grame

1. Monica (proprietar verificat)

Mi s-a părut una dintre cele mai bune creme pentru arsuri, bătături dintre toate cele achiziționate până acum, cu efect rapid

2. Eugenia

Am cumpărat această cremă.
    Este f eficientă, bun cicatrizant, catifelează.
    Multumesc Daruri Mănăstirești

3. Lavinia

O crema foarte buna și eficientă!

Adaugă o recenzie