Tinctura de isop – 100 ml

Tinctura de isop

Tinctura de isop – 100 ml

(3 recenzii de la clienți)

Tinctura de Isop este un remediu natural mănăstiresc preparat cu migală pentru buna funcționare a aparatului respirator. Aceasta este indicată în special în afecțiuni respiratorii : bronșită, laringită, tuse, răgușeală.

Cum acționează?
  • contribuie la calmarea iritațiilor gâtului și faringelui;
  • are efect plăcut asupra corzilor vocale;
  • susține sănătatea oaselor și articulațiilor;
  • are acțiune expectorantă, diuretică, antiseptică, digestivă tonică și antispastică;
  • normalizează tensiunea arterială.
Pentru ce se recomandă Tinctura de Isop?
  • în afecțiuni respiratorii (bronșită, laringită, tuse, răgușeală);
  • în afecțiuni ale aparatului digestiv ca tonic amar;
  • flatulență, dureri de stomac și balonare;
  • afecțiuni ale aparatului genito-urinar, în amenoree și leucoree;
  • afecţiuni ale sistemului nervos, în anxietate, oboseală, tensiune nervoasă, stres;
  • leziuni ale pielii – arsuri, tăieturi, dermatite, eczeme, inflamații.
Ce ingrediente conține Tinctura de Isop?
  • alcool etilic (min 33% v/v), Isop (Hyssopus officinalis), părţi aeriene (5%).
  • Extract de plantae bio, proaspătă (necongelată).
Ce proprietăți are Isopul?
Isop susține aparatul respirator

Isopul este o plantă biblică medicinală folosită încă din Antichitate, fiind considerată o plantă purificatoare. Are acţiune antispasmodică şi sedativă, producând o uşoară bronhodilataţie.

Acesta este utilizat în bronșite și infecții cronice ale căilor respiratorii (astm bronșic, emfizem, pneumonie, traheită, bronșită). Administrarea plantei produce o uşoară bronhodilataţie, elimină apa din organism, uşurează transpiraţia și expectoraţia şi reglează digestia.

Astringent, antiseptic, bronşic şi cicatrizant, Isopul curăţă plămânii. Acesta este util într-o diversitate de boli şi simptome precum tuse, răceli, guturai, probleme ale sinusurilor şi dureri în gât.

Beneficiile Isopului pentru tubul digestiv

Rolul său stomahic, carminativ, ușor astringent, antispastic, tonic amar general și emenagog contribuie și la reglarea digestia. Ajută totodată la scăderea presiunii sanguine prin dilataţie arterială.

De origine mediteraneeană, Isopul era cunoscut încă din vechime ca fiind o plantă cu virtuți tămăduitoare și sacre, numele de hyssopus, în greacă, sau hesob, în ebraică, însemnând „plantă sfântă”.

Medicinal, isopul este un expectorant eficient, popularitatea plantei datorându-se în bună parte acestei proprietăți a sa. Dar prin bogatul conținut în principii active, isopul se utilizează și în tratamentul bolilor de ficat, a reumatismului cronic, precum și ca adjuvant în boala canceroasă și în ciroza hepatică.

Mod de utilizare Tinctura de Isop:

Intern:

• adulți și tineri de peste 15 ani, câte 20 – 30 picături de 3 ori pe zi, înainte de masă, diluate în 50 ml apă;
  • Copii între 7 şi 14 ani: ½ din doza adultului.

Extern:

• Tamponare locală.

Indicații:

Produsul este un supliment alimentar și nu trebuie să înlocuiască o dietă variată și un stil de viață sănătos. Produsul nu conține conservanți și coloranți artificiali. A nu se depăși doza recomandată pentru consumul zilnic, a nu se lăsa la îndemâna și vedrea celor mici. A se consuma cu prudență de către persoanele care manipulează vehiculele.

Contraindicați:

• persoanelor cu alergie la Isop/plantă din Fam. Lamiaceae;
  • persoanelor cărora le este interzis/limitat consumul de alcool, copiilor, în sarcină şi alăptare.

Condiții de păstrare: în locuri uscate ferit de lumina directă a soarelui, la temperatura camerei.

Mod de prezentare Tinctura de Isop:

Sticlă închisă la culoare.

Greutate: 100 ml.

Mănăstirea Dragomirna

afecțiuni respiratorii, Antileucoric, anxietate, arsuri, balonare, bronsita, bronsite cronice, dermatite, eczeme, laringita, oboseală, stres, tinctura de isop

3 recenzii pentru Tinctura de isop – 100 ml

1. SIMONA

Pe lângă faptul că ajută la calmarea iritațiilor gâtului și faringelui, ajută foarte mult în cazul răcelilor, cu condiția să fie folosită chiar la primele simptome. La mine a funcționat foarte bine, chiar de la prima administrare.

2. Florica

Eu o folosesc de câte ori simt cea mai mică durere de gât. Am văzut că are efect imediat.

3. Angela

Eu o folosesc aproape zilnic în sezonul rece.

Adaugă o recenzie