Tinctură Sânziene – 100ml

Tinctură Sânziene

Tinctură Sânziene – 100ml

Tinctura de Sânziene este un remediu natural mănăstiresc preparat cu migală pentru buna funcționare glandei tiroide și cu rol adjuvant în bolile canceroase.

Tinctură Sânziene este un remediu natural mănăstiresc preparat cu migală pentru buna funcționare glandei tiroide și cu rol adjuvant în bolile canceroase.

Cum acționează Tinctura de Sânziene?
  • susține buna funcționare a glandei tiroide
  • susține funcționarea normală a ficatului
  • ameliorează afecțiunile tubului digestiv
  • adjuvant în afecțiunile tractului hepatobiliar
  • sprijină sistemul imunitar
  • are acțiune diuretică, depurativă, laxativă, sedativă, antireumatică
  • protejează aparatul renal
  • sprijină detoxifierea organismului
Pentru ce se recomandă Tinctură Sânziene?
  • reglarea funcției glandei tiroide
  • afecțiuni ale glandei tiroide
  • noduli tiroidieni
  • boli dermatice canceroase: plăgi maligne pe limbă, laringe și piele
  • ameliorarea inflamațiilor
  • sprijină vindecarea cicatricilor ca urmare a unor afecţiuni cutanate: răni, ulceraţii, furuncule, pecingine, erizipel, eczeme, scabie, acnee, psoriazis;
  • ajută la calmarea durerilor reumatice
  • afecțiuni renale
  • detoxifiere
Ce ingrediente conține Tinctura Sânziene?

SÂNZIENE (Galium verum)- planta (300 g/ l), solvenți: alcool etilic 30% (v/v)- 1 l.

Extract de planta bio, proaspătă (necongelată).

Conținut alcoolic: 28% v/v

Ce proprietăți au Sânzienele?
Sânzienele ajută glanda tiroidă

Sânzienele conform unor date din literatura de specialitate au proprietăţi miraculoase în tratamentul unor boli de rinichi (pionefrite), boli de piele de natură canceroasă. Aceste flori se folosesc și în tratamentul pentru cancerul limbii, afecţiuni ale glandei tiroide şi ale corzilor vocale.

De-a lungul anilor, preparatele din această plantă au dovedit o influență benefică asupra activității glandei tiroide, respectiv a aparatului renal și respirator. În plus, ele au și un rol de stimulent digestiv prin principiile sale amare (efect laxativ), precum și o acțiune benefică asupra stărilor de oboseală și slăbiciune (tonic general).

Există, însă, date în literatură care conferă plantelor din genul Galium proprietăţi miraculoase în tratarea unor boli de rinichi (pionefrite) și boli de piele de natură canceroasă.

Astfel, consumată intern, tinctura de sânziene susţine organismul în afecțiuni ale glandei tiroide, în afecțiuni renale (mărește cantitatea de urină eliminată în timp) și respiratorii (calmează iritația gâtului și a faringelui, cu efect plăcut asupra corzilor vocale, în afecțiuni ale corzilor vocale), în combaterea durerilor provocate de gută, prin reducerea procesului inflamator.

Peparatele fitoterapeutice pe bază de Sânziene se utilizează pe scară redusă pentru efectul diuretic, depurativ şi uşor sedativ.

Ajută la eliminarea germenilor patogeni de la rinichi, ficat, pancreas şi splină, precum şi în cazul unor tulburări ale sistemului limfatic şi junghiuri intercostale.

Sânzienele – prin conținutul bogat în minerale, enzime și acid citric- ameliorează inflamațiile și acționează în vindecarea cicatricilor ca urmare a unor afecţiuni cutanate (răni, ulceraţii, furuncule, pecingine, erizipel, eczeme, scabie, acnee, psoriazis), precum și a celor provenite din boli dermatice canceroase (plăgi maligne pe limbă, laringe și piele). Sânzienele ajută la calmarea durerilor reumatice. În cosmetică, sânzienele sunt indicate în menținerea elasticității pielii și estomparea ridurilor fine.

Mod de utilizare Tinctură Sânziene

• adulti si tineri de peste 15 ani, cate 20 de picaturi, de 3 ori pe zi, inainte de masa, diluate in 100 ml apa (jumatate de pahar)
  • Copii între 7 şi 14 ani: ½ din doza adultului.

Extern

Tamponare locală

Indicații

Produsul este un supliment alimentar și nu trebuie să înlocuiască o dietă variată și un stil de viață sănătos. Produsul nu conține conservanți și coloranți artificiali. A nu se depăși doza recomandată pentru consumul zilnic, a nu se lăsa la îndemâna și vedrea celor mici. A se consuma cu prudență de către persoanele care manipulează vehiculele.

Contraindicat

• persoanelor cu alergie la Sânziene/ plante din Fam. Gallium
  • persoanelor cărora le este interzis/limitat consumul de alcool, copiilor, femeilor însarcinate şi care alăptează, precum și în caz de afecțiuni psihice.
  • Se administrează cu prudență persoanelor cu gastrită hiperacidă și ulcer gastric și duodenal (alcoolul poate crește aciditatea gastrică).

Condiții de păstrare: în locuri uscate ferit de lumina directă a soarelui, la temperatura camerei.

Mod de prezentare Tinctură Sânziene

Sticlă pet închisă la culoare.

Greutate: 100 ml

Afecțiuni hepatice, antialergic, antiseptic, ciroza hepatica, dureri reumatice, hepato-complex, metabolism incetinit, reumatism, reumatism cronic, reumatism degenerativ, Tinctura de sanziene

Fii primul care adaugi o recenzie la „Tinctură Sânziene – 100ml”